Πρώτος και στα 100μ. ο Σαμιλίδης

Άλλη μια πρωτιά για τον Έλληνα πρωταθλητή στο Άμστερνταμ, αυτή τη φορά στα 100μ. πρόσθιο.

Μετά τη χθεσινή του πρωτιά στα 200μ. πρόσθιο, ο Παναγιώτης Σαμιλίδης εντυπωσίασε για μία ακόμα φορά στο διεθνές μίτινγκ του Αμστερνταμ, αυτή τη φορά στα 100μ. πρόσθιο, όπου πρώτευσε με 1:01.10.

Ο χρόνος αποτελεί ατομικό ρεκόρ για τον πρωταθλητή κόσμου και Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων και πλησιάζει πολύ το όριο της ολυμπιακής πρόκρισης (1:00.79). Παράλληλα, με

τη σημερινή του επίδοση, ο Σαμιλίδης «έπιασε» το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν.

Στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος, ο Γιάννης Καρπουζλής τερμάτισε τρίτος με 1:02.29, ο Σάββας Κουγιουμτζόγλου ήταν πέμπτος με 1:03.87, ενώ ο Απόστολος Συνοδινός ακυρώθηκε.

Η Θεοδώρα Γιαρένη πήρε τη δεύτερη θέση στα 400μ. ελεύθερο με 4:16.48, όπως και ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200μ. μικτή ατομική με 2:02.41 (στο ίδιο αγώνισμα ο Πέτρος Κατσαμπάνης τερμάτισε έκτος με 2:09.99).

Στα 100μ. πεταλούδα ο Στέφανος Δημητριάδης ήταν τρίτος με 53.69 και ο Χρήστος Κατραντζής πέμπτος με 54.66, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η 17χρονη Αννα Ντουντουνάκη πέτυχε ατομικό ρεκόρ με 1:00.89, παίρνοντας την πέμπτη θέση. Τέλος, ο Νίκος Μανουσάκης τερμάτισε όγδοος στον τελικό των 400μ. ελεύθερο με 4:02.93.