Πρωτιά για Όιλερς

Οι Έντομοντον Όιλερς επιβλήθηκαν εκτός έδρας των Κολοράντο Άβαλανς με 3-1 και βρέθηκαν στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας με 14 βαθμούς.

Οι Άβαλανς, οι οποίοι είχαν επίσης δώδεκα πόντους πριν αρχίσει το παιχνίδι, κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά 40 από τις 41 τους προσπάθειες κατέληξαν στον… Devan Dubnyk. Ο τερματοφύλακας των Όιλερς δέχθηκε το μοναδικό του γκολ στο έκτο λεπτό της τρίτης περιόδου σε power play από τον Ryan O’ Reilly, όταν το σκορ έγινε 2-1.

Η συγκλονιστική του εμφάνιση συνοδεύτηκε από τρία γκολ των συμπαικτών του, εκ των οποίων τα δύο σημειώθηκαν στην δεύτερη περίοδο. Τότε σκόραραν κατά σειρά οι Cam Barker και Andy Sutton. Μάλιστα, ο Ryan Smyth σημείωσε το 3-1 λίγα δευτερόλεπτα ύστερα από το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.