Πρόκριση με ανατροπή για Άρσεναλ

Σε διάστημα πέντε λεπτών η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του League Cup.

Για λίγο παραπάνω από ένα ημίχρονο η Άρσεναλ βρισκόταν μπροστά στο φάσμα ακόμα μίας άσχημης βραδιάς στο «Έμιρατς». Για

τον τέταρτο γύρο του League Cup οι «κανονιέρηδες», βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Μπόλτον με τέρμα του Μουαμπά στο 47’.

Η απάντηση της ομάδας του Αρσέν Βενγκέρ όμως ήταν άμεση και κατάφερε στα επόμενα δέκα λεπτά να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει τη νίκη με 2-1.

Ο Αρσάβιν στο 53’ ισοφάρισε, με τον Παρκ τρία λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με την φανέλα των «κανονιέρηδων» και να τους δίνει ουσιαστικά την πρόκριση.

Εύκολο έργο είχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Όλντερσοτ της οποίας και επικράτησε με 3-0. Οι «ρεζέρβες» καθάρισαν για τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, καθώς στο 15’ ο Μπερμπάτοφ άνοιξε το σκορ, με τον Όουεν να κάνει το 2-0 στο 41’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Βαλέντσια στο 48’.

Στις άλλες αναμετρήσεις η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 2-0 της Σαουθάμπτον εντός έδρας και η Κάρντιφ με 1-0 της Μπέρνλι.

Άρσεναλ - Μπόλτον 2-1
Κάρντιφ - Μπέρνλι 1-0
Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπτον 2-0
Όλντερσοτ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3