Πάει για το 3-0 η Ισπανία

10:32 7/4/2012 - Πηγή: OnSports

Στο Καστεγιόν η Ισπανία πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 2-0 κόντρα στην Αυστρία στον προημιτελικό του World Group στο Davis Cup.

Ο Νίκολας Αλμάγκρο επικράτησε εύκολα με 6-2, 6-2, 6-4 του Γιούργκεν Μέλτζερ και ο Νταβίντ Φερέρ οποίον νίκησε 6-1, 6-3, 6-1 τον Χάιντερ-Μάουρερ σε 1 ώρα και 26 λεπτά.
Το Σάββατο, Γκρανογέρ και Λόπεζ θέλουν να κάνουν το 3-0 απέναντι στους Μάρακ/Πέγια.

Στους άλλους προημιτελικούς, Τσεχία και Σερβία είναι στο 1-1 μετά τη νίκη του Τόμας Μπέρντιχ επί του Βίκτορ Τροίτσκι με 6-1, 6-2, 6-1 και την ισοφάριση του Τιπσάρεβιτς με 5-7, 6-4, 6-4, 4-6, 9-7 επί του Ράντεκ Στέπανεκ.
Στην Αργεντινή, ο Μάριν Τσίλιτς έδωσε προβάδισμα στους Κροάτες με το εντυπωσιακό 5-7, 6-4, 4-6, 7-6, 6-3 μετά από 5 ώρες και 9 λεπτά αγώνα. Ο Ντελ Πότρο ισοφάρισε επικρατώντας 6-2, 7-6, 6-1 του Ίβο Κάρλοβιτς.