Όσο ζουν ελπίζουν οι Φινλανδοί

18:30 5/9/2011 - Πηγή: OnSports
Η Φινλανδία επικράτησε του Μαυροβουνίου με 71-65 και έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης.Οι Φινλανδοί θέλουν η Ελλάδα να νικήσει την Κροατία και τα Σκόπια τη Βοσνία για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάσηΗ Φινλανδία μπήκε αποφασισμένη στην αναμέτρηση για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου τη βρήκε να προηγείται με 25-14. Στην δεύτερη περίοδο το Μαυροβούνιο αντέδρασε και με επιμέρους σκορ,
26-11, πήγε στα αποδυτήρια τέσσερις πόντους μπροστά, 40-36.Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο λεπτά πριν από τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν 66-65, η Φινλανδία με σερί  5-0 έφτασε στη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λι με 12 πόντους.Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-40, 57-54, 71-65. Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6, Νίκιλα 2, Μούρινεν 5, Χαφ 6, Λι 12, Σάλιν 8, Κότι 11, Κόπονεν 10, Μακαλάινεν, Βιρτάνεν 9, Ράνικο 2 Μαυροβούνιο (Ράντονιτς): Βούτσεβιτς 4, Γερέτιν 9, Μπάκιτς, Μπορίσοφ 14, Μιχαΐλοβιτς 2, Κουκ 4, Μπιέλιτσα 7, Ντραγκίτσεβιτς 7, Πέκοβιτς 16, Ντάσιτς 2.