Αποχώρησαν με ψηλά το κεφάλι!

18:30 5/9/2011 - Πηγή: OnSports
Χιτσκοκικό φινάλε επεφύλασσε η αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση του Ισραήλ με την Ιταλία, καθώς μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 96-95 στην παράταση, έχοντας προηγουμένως απολέσει προβάδισμα 19 πόντων στην τέταρτη περίοδο!Ισραήλ και Ιταλία ετοίμαζαν τις βαλίτσες της επιστροφής, ωστόσο πριν αποχωρήσουν από τη Λιθουανία, χάρισαν έναν αγώνα σπάνιας ομορφιάς που «έσπασε καρδιές». Οι παίκτες του Σίβεκ ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή του αγώνα και χτίζοντας σταδιακά ένα προβάδισμα, με μπροστάρηδες
τους Πνίνι και Ελιγιάχου, μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με κεφάλι 19 πόντων! Κάπου εκεί ωστόσο ανέλαβαν δράση οι Μπαρνιάνι, Γκαλινάρι, Χάκετ και με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση, οι γείτονες οδήγησαν το ματς στην παράταση. Εκεί μια εύστοχη βολή του Γκριν (οδηγήθηκε στη γραμμή των ξεκούραστων πόντων μετά από φάουλ του Μπαρνιάνι, χάνοντας μάλιστα την πρώτη βολή) ένα δευτερόλεπτο πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας, έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους αξιόμαχους Ισραηλινούς που μαζί με τους αντιπάλους τους αποχώρησαν με ψηλά το κεφάλι από τη διοργάνωση.Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-41, 79-60, 84-84 Παράταση: 12-11Ισραήλ (Σίβεκ): Οχαγιόν 4, Νισίμ 7, Ναΐμι, Μπλου 17, Πνίνι 22, Μέκελ 3, Μπέρσταϊν, Ελιγιάχου 16, Χαλπερίν 10, Καντίρ 10, Γκριν 7, ΚόκιαΙταλία (Πιανιτζάνι): Μαεστράντζι, Καραρέτο, Μαντσινέλι 16, Μπαρνιάνι 26, Γκαλινάρι 19, Μορντέντε 5, Μπελινέλι 6, Κουζίν, Ντατόμε 3, Χάκετ 15