Οριακά και... οκτάδα για τους Σαρκς

Αν και πιέστηκαν στα τελευταία λεπτά, οι Σαν Χοσέ Σαρκς επανήλθαν στην προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του NHL κερδίζοντας με 5-4 τους Κολοράντο Άβαλανς.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με προβάδισμα 4-2, αλλά οι Brent Burns και Joe Pavelski ισοφάρισαν, ενώ ο Logan Couture σημείωσε το νικητήριο γκολ 8:31 πριν την λήξη. Οι δύο ομάδες έφεραν επιμέρους σκορ 2-1 υπέρ των Άβαλανς στις δύο πρώτες περιόδους.

Συγκεκριμένα, ο Ryane

Clowe άνοιξε το σκορ στο 2:30 της αναμέτρησης, αλλά ο Paul Stastny ισοφάρισε γρήγορα και ο Ryan O' Reilly έκλεισε την περίοδο με σκορ 2-1. Οι «καρχαρίες» σκόραραν στο 1:12 της δεύτερης περιόδου με τον Michael Handzus, αλλά το 2-2 έγινε 4-2 λόγω του δεύτερου γκολ του Paul Stastny και ένα κρίσιμο τέρμα του Daniel Winnik.

Το... κρίσιμο ήταν πως το 4-2 διαμορφώθηκε στο τέλος του δεύτερου εικοσαλέπτου, αλλά οι Σαρκς βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν στο τρίτο. Έτσι συμπλήρωσαν 35 βαθμούς και άφησαν τον σύλλογο του Κολοράντο στους 29.