Ο νόμος του Γιορέντε…

Με το Φερνάντο Γιορέντε να παίρνει από το… χέρι την Αθλέτικ Μπιλμπάο πετυχαίνοντας δυο γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» άλωσαν το «Ανοέτα», παίρνοντας την νίκη με 2-1 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ.Το παιχνίδι στο «Ανοέτα» ξεκίνησε εξαιρετικά με έναν πολύ γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή, ωστόσο η Μπιλμπάο ήταν πιο απειλητική και κατάφερε να προηγηθεί με τον Γιορέντε στο 34ο λεπτό, με τον Βάσκο να κάνει εξαιρετική κίνηση μέσα στην περιοχή και με ένα πανέμορφο πλασέ να νικάει τον Κλαούντιο Μπράβο και να «ανοίγει» το σκορ για τους
φιλοξενούμενους.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν… απολαυστικό, καθώς η Σοσιεδάδ μπήκε πολύ δυνατά και ευτύχησε να ισοφαρίσει με ένα γκολ βγαλμένο από… playstation καθώς ο Ινίγκο Μαρτίνεθ στο 61’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πίσω από την σέντρα!Κάπου εκεί η ομάδα του Μοντανιέ το πίστεψε και πίεσε την Μπιλμπάο χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι με τον Γκριζμάν στο 64ο λεπτό, ωστόσο η Αθλέτικ είχε την τύχη να έχει σε μεγάλη μέρα τον Γιορέντε, ο οποίος στο 70ο λεπτό με μια πανέμορφη προβολή έκανε το 2-1 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα.Ρεάλ Σοσιεδάδ: Μπράβο, Μαρτίνεθ, Ντεμίντοφ, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Λα Μπέλα, Μαριγκά, Ιλαραμέντι, Πριέτο, Θουρουτούθα (78’ Σαρπόνγκ), Γκριζμάν (82’ Τζοσέμπα Γιορέντε), ΑγκιρέτσεΑθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Χάβι Μαρίνεθ (62’ Σαν Χοσέ), Αμορεμπιέτα, Ορτενέτσε, Χουρπέγκι, ντε Μάρκος, Σουσαέτα (86’ Τοκέρο), Μουνιάιν, Γκαμπιλόντο (59’ Ιτουράσπε), Γιορέντε