Μία από τα ίδια…

06:15 7/7/2011 - Πηγή: OnSports
Για ακόμα μία φορά η Αργεντινή έκανε τραγική εμφάνιση και έμεινε στο 0-0 με την Κολομβία η οποία είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.Μετά την ισοπαλία της Αργεντινής με την Βολιβία με 1-1 στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα, πολλοί τόνισαν ότι υπήρχε το άγχος της πρώτης φοράς. Ο Σέρχιο Μπατίστα και οι φίλοι της Αργεντινής, έδωσαν μία ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές της ομάδας.Αυτή χάθηκε στο «Εστάδιο Μπριγιαδέρ Λόπεζ», καθώς έμεινε στο 0-0 με την Κολομβία χωρίς να δείξει σε
κανένα σημείο της αναμέτρησης ότι ήταν ικανή να πάρει τη νίκη.Ασύνδετη χωρίς αυτοματισμούς και φαντασία η ομάδα του Μπατίστα δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες. Σε αυτό βέβαια, ευθύνεται κατά πολύ η Κολομβία που έπαιξε εξαιρετική άμυνα, αλλά και ο μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Κάρλος Σάντσεθ. Ο Κολομβιανός μέσος κατάφερε να… αφανίσει τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του.Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η Κολομβία ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση, καθώς έφτασε στους τέσσερις βαθμούς, την ίδια ώρα που η Αργεντινή θέλει μόνο τη νίκη απέναντι στην Κόστα Ρίκα, για να μην υποστεί έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό.Το παιχνίδιΣτο πρώτο ημίχρονο η Αργεντινή μπήκε με ενθουσιασμό στην αναμέτρηση, ωστόσο μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, η Κολομβία κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και ουσιαστικά να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης.Έτσι από τη στιγμή που έβλεπε ότι η Αργεντινή δεν μπορούσε να φανεί απειλητική, αποφάσισε να… βγει στην επίθεση. Η ομάδα του Ερνάν Γκόμεζ ήταν… θάνατος στις αντεπιθέσεις και στο 20’, μετά από σέντρα του Μορένο, ο Ράμος από το ένα μέτρο… κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ρομέρο.Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 27’ έγινε η φάση που θα μνημονεύεται για αρκετά χρόνια ακόμα. Ο Μιλίτο έκανε το λάθος στην άμυνα και ο Ράμος βρέθηκε απέναντι στον Ρομέρο. Αφού τον ξεπέρασε ανατράπηκε από τον Μπουρντίσο με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει πλεονέκτημα. Αυτό γιατί ο Μορένο προ κενής εστίας ήταν έτοιμος να σκοράρει. Και όμως, κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ, την ώρα που δεν υπήρχε καμία πίεση προς αυτόν.Η απάντηση της ομάδας του Σέρχιο Μπατίστα ήρθε στο 34’. Τότε ο Μέσι έκανε την κάθετη μπαλιά στον Λαβέτσι, ο οποίος απέναντι από τον Μαρτίνεζ σούταρε, με τον Κολομβιανό τερματοφύλακα να αποκρούει με τα πόδια. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Κολομβία κατάφερε να απειλήσει ακόμα δύο φορές.Αρχικά στο 42’ ο Φαλκάο έκανε το δυνατό σουτ, με τον Ρομέρο να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ ίδια ήταν η κατάληξη και στο σουτ του Μορένο δύο λεπτά αργότερα.Στο δεύτερο ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε για την ομάδα του Σέρχιο Μπατίστα. Ο Αργεντινός τεχνικός πέρασε τους Αγκουέρο και Ιγκουαΐν για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ωστόσο και πάλι η Κολομβία ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ.Στο 65΄ο Φαλκάο βρέθηκε απέναντι στον Ρομέρο και όλα έδειχναν να τελειώνουν για την Αργεντινή. Το δυνατό σουτ του επιθετικού της Πόρτο όμως, αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Αργεντινό τερματοφύλακα, κρατών