Με Grabner στο Νιου Τζέρζεϊ οι «νησιώτες»

Οι Νιου Γιορκ Άιλαντερς πήραν τη νίκη με 3-2 στην έδρα των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς και ξέφυγαν από την τελευταία θέση του NHL.

Οι «νησιώτες» πρόσθεσαν δύο βαθμούς στην «φτωχή» συγκομιδή τους σε ένα ισορροπημένο ματς, το οποίο δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά πέντε γκολ. Στην πρώτη περίοδο, ο Matt Moulson άνοιξε το σκορ με το έβδομο φετινό του τέρμα.

Στην δεύτερη ισοφάρισε ο Adam Larsson, αλλά ο Josh

Bailey διαμόρφωσε το 2-1 οκτώ λεπτά πριν την λήξη του εικοσαλέπτου. Στο τρίτο και τελευταίο, πρώτα ισοφάρισε σε 2-2 ο Adam Henrique και στην συνέχεια ο Michael Grabner με εντυπωσιακό shorthanded γκολ πρόσφερε τη νίκη στους Νεοϋορκέζους.

Το 3-2 ανέβασε τους Άιλαντερς στους 16 βαθμούς, οπότε παραμένουν στην τελευταία θέση της ανατολικής περιφέρειας, αλλά ξεπέρασαν τους Κολόμπους Μπλου Τζάκετς και έφθασαν τους Άναχαϊμ Ντακς της Δύσης. Από την πλευρά τους, οι «διάβολοι» έμειναν στους 25 πόντους.