Καλή για ένα ημίχρονο η Δόξα

Οι «μαυραετοί» επικράτησαν 1-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς σε φιλικό ματς που έγινε το Σάββατο (10/09) το απόγευμα στη Δράμα.Με τον Χάρη Μπριλάκη να κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του και τους Μάρκοβιτς, Ζοζουέ να δοκιμάζονται από τον τεχνικό Απόστολο Χαραλαμπίδη, οι «ασπρόμαυροι» έδωσαν το πρώτο φιλικό μπροστά στο κοινό τους. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν επιεικώς… κουραστικό. Στο 10’ η Καλαμαριά απείλησε με σουτ του Λεπτοκαρύδη, ενώ στο 23’ ο Λεάντρο χωρίς επιτυχία προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Καρατζιοβαλή. Στις καθυστερήσεις,
ο Γκαμπόρ είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.Τελικά, το 1-0 ήρθε στο 60’ έπειτα από συνδυασμό των Βάντερσον, Μάρκοβιτς, Αραβίδη. Ο τελευταίος έβγαλε σέντρα για τον Τοπούζη και αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Δόξα. Οι Δραμινοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο 45λεπτο και αναμένεται σύντομα να ανακοινώσουν την απόκτηση του Νέβεν Μάρκοβιτς, που έμεινε ελεύθερος από την Κέρκυρα και έχει συμφωνήσει προφορικά.Αντίθετα, «κόπηκε» ο Τζόσουα Σίλβα, ενώ σε καλό δρόμο βρίσκεται η απόκτηση του Γιάννη Ταραλίδη από τον Λεβαδειακό.ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Σέρεμετ Πιτσόκος (78' Αθανασιάδης), Σικαλιάς (46' Μπριλάκης),  Βέρτζος, Μάρκοβιτς (80' Στεργιανός),  Λεάντρο (77' Ζοσουέ), Λίμα (80' Μαρκόπουλος), Γκαμπόρ (46' Νιάρος), Βάντερσον (67' Ρούτσης), Κάπελ (55' Τοπούζης), Αραβίδης (70' Κουμπρόγλου).ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Καρατζιοβαλής, Νάϊτος (38' Λιόνας), Λουϊζίδης,  Σιέμπης, Καρατασιάδης, Καραμπατσακίδης, Μπιτέλης, Λεπτοκαρίδης, Δερμιτζόγλου, Πλατάκης, Μωϋσιάδης.