Για την 6άδα οι Εθνικές

Η Εθνική παίδων κέρδισαν τη Γαλλία, ενώ οι κορασίδες ηττήθηκαν από τη Γαλλία στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ της Τραπεζούντας.Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των Εθνικών ομάδων στην τρίτη ημέρα του Ολυμπιακού φεστιβάλ ευρωπαϊκής νεότητας στην Τραπεζούντα.Η εθνική Παίδων επικράτησε της Γαλλίας με 3-2 σετ (29-31, 25-22, 23-25, 25-20, 16-14) και την Πέμπτη (28/7) θα παίξει κόντρα στη Βουλγαρία για την είσοδο στην 6άδα.Ίδιος ο στόχος και για την Εθνική Κορασίδων, που όμως ηττήθηκε από την Ιταλία με 3-0 (25-17, 25-15, 25-16) και αύριο θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο.«Δεν πήγαμε καλά σήμερα, ειδικά στην επίθεση, απέναντι σε μια πολύ καλύτερη ομάδα. Στο δεύτερο και τρίτο σετ ξεκούρασα τις βασικές γιατί σημαντικό είναι το αυριανό ματς», δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός των κορασίδων, Απόστολος Οικονόμου.