«Φιλικός» θρίαμβος της Ίντερ

Η Ίντερ επικράτησε σε φιλικό τουρνουά τριών 45λεπτων αγώνων με αντιπάλους Γιουβέντους και Μίλαν.Οι τρεις ιταλικοί σύλλογοι διαγωνίστηκαν στο «Trofeo TIM» στο γήπεδο της Μπάρι. Αρχικά, οι «νερατζούρι» έφεραν 1-1 με την Γιουβέντους, αλλά κέρδισαν στα πέναλτι με 6-5. Στο ένατο λεπτό, ο Μίρκο Βούτσινιτς άνοιξε το σκορ για την «Κυρία», αλλά στο 16ο ο Αντρέα Ρανόκια ισοφάρισε με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ουέσλεϊ Σνάιντερ.{youtube}tBi64k5pZag{/youtube}Ακολούθησε το 2-1 της Γιουβέντους σε βάρος της Μίλαν. Ο Κασάνο πέτυχε το 1-0 με ωραίο πλασέ στο δωδέκατο λεπτό, αλλά το σκορ ανατράπηκε
σταδιακά. Στο 21ο λεπτό, ο Βιδάλ πέτυχε ένα γκολ από 35 μέτρα, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Μάτρι διαμόρφωσε το 2-1.{youtube}gg7e_2EKgjE{/youtube}Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε προσωρινά βαθμολογικό πλεονέκτημα στους Γιουβεντίνους, αλλά το 1-0 της Ίντερ σε βάρος της Μίλαν πρόσφερε το τρόπαιο στους «νερατζούρι». Συγκεκριμένα, ο Ντιέγκο Μιλίτο σημείωσε γκολ στο 28ο λεπτό. Έτσι, η Ίντερ έφθασε στους πέντε βαθμούς, η Γιουβέντους κατατάχθηκε στην δεύτερη θέση με τέσσερις πόντους, ενώ η Μίλαν έφυγε χωρίς βαθμό.{youtube}AEvxJL4d1VQ{/youtube}