Φέργκιουσον: «Ήμασταν απρόσεκτοι»

20:41 8/1/2012 - Πηγή: OnSports

Πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του για το γεγονός πως μετά το 3-0 χαλάρωσαν, είχε ο προπονητής της Γιουνάιτεντ, Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπορεί να προηγήθηκαν με 3-0, όμως στα μέσα τους δευτέρου ημιχρόνου η Σίτι είχε ήδη μειώσει σε 3-2, με αποτέλεσμα το ντέρμπι να πάρει... φωτιά στα τελευταία λεπτά.

«Εμείς τους κάναμε να φαίνονται καλύτεροι! Μετά το 3-0 πιστέψαμε ότι περάσαμε και βγάλαμε το πόδι από το γκάζι. Χάσαμε την κατοχή της μπάλας, τους επιτρέψαμε να πλησιάσουν την περιοχή μας κάνοντας πολλά φάουλ και έφτασαν στο γκολ.

Μετά, επέδειξαν διάθεση να αμυνθούν μαζικά και να εκμεταλλευτούν κάποιο δικό μας λάθος. Η αλήθεια είναι ότι η εμφάνισή μας ήταν αρκετά απρόσεκτη», δήλωσε ο 70χρονος τεχνικός.

Για τη φάση της αποβολής, που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, είπε: «Ήμασταν τυχεροί, γιατί αν ο Λέσκοτ έβρισκε τον Νάνι θα είχε μεγάλο πρόβλημα. Ήταν ένα τάκλιν με τα δύο πόδια. Πιστεύω πως ο διαιτητής αποφάσισε σωστά».