Χαμένη ευκαιρία για Σάουντερς

Οι Σιάτλ Σάουντερς έχασαν σημαντική ευκαιρία βαθμολογικής απόσπασης, αφού ηττήθηκαν από την Ρέαλ Σολτ Λέικ, αν και βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση.Συγκεκριμένα, ο Κάσεϊ Κέλερ, τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, έδωσε άθελα του το προβάδισμα στους Σάουντερς στο 12ο λεπτό. Ουσιαστικά ισοφάρισε το παραπάνω σφάλμα, όταν είδε τον Μάυρο Ροζάλες να αστοχεί σε πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα.Με το σκορ στο 0-1, ο Τόνι Μπελτράν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 35ο λεπτό, αλλά το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων διήρκησε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού ο Τζον Ουρτάδο δέχθηκε απευθείας
κόκκινη στο 39ο λεπτό. Σαν να μην έφθανε αυτό, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Ρέαλ ισοφάρισε με γκολ του Φρέντι Μοντέρο.Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 56ο λεπτό με κοντινό σουτ του Αλβάρο Σαμπόριο. Παρά την πίεση των φορμαρισμένων Σάουντερς, το αποτέλεσμα έμεινε ως έχει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Σολτ Λέικ έφθασε στους 45 βαθμούς και έχει δέκα λιγότερους από τους Λος Άντζελες Γκάλαξι, αλλά με δύο ματς λιγότερα. Στους 48 πόντους έμεινε ο σύλλογος του Σιάτλ έχοντας δώσει 28 παιχνίδια.Σιάτλ Σάουντερς: Κέλερ, Ράιλεϊ, Ουάλ, Ουρτάδο, Πάρκ, Φρίμπεργκ (31’ Καράσκο), Αλόνσο, Ροζάλες, Φερναντέζ (65’ Νιγκλ), Φουσίτο (73’ Νούναν), Μοντέρο.Ρέαλ Σολτ Λέικ: Ριμάντο, Μπόρτσερς, Ράσελ, Ολάβε, Μπελτράν, Μπέκερμαν, Ουίλιαμς, Τζόνσον, Τζιλ (46’ Σούλζερ), Σαμπόριο (68’ Γκραμπαβόι), Εσπιντόλα (79’ Αραούχο).