Ασημένιος ο Κοκκαλάνης

Ο Έλληνας ιστιοπλόος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό (OPEN) πρωτάθλημα ιστιοσανίδων RSX.Μία ακόμα επιτυχία σημείωσε η ελληνική ιστιοπλοΐα, με τον Βύρωνα Κοκκαλάνη αυτήν την φορά, ο οποίος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο ευρωπαϊκό (OPEN) πρωτάθλημα ιστιοσανίδων RSX, το οποίο ολοκληρώθηκε στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας. Ο Βύρων Κοκκαλάνης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη κατηγορία ανδρών, καθώς στον πιο κρίσιμο αγώνα (Medal Race), που έγινε σήμερα, ο Έλληνας πρωταθλητής
έδειξε την αξία του φτάνοντας στην κατάκτηση της 2ης θέσης.«Αισθάνομαι υπερήφανος που για μια ακόμη φορά κατακτώ μετάλλιο σε μεγάλους αγώνες, όπως το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα», τόνισε ο πρωταθλητής λίγη ώρα μετά τον τερματισμό του και πρόσθεσε: «Θα συνεχίσω την προσπάθειά μου με στόχο και νέες διακρίσεις και βέβαια ένα ολυμπιακό μετάλλιο του χρόνου στη Αγγλία».Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο Πολωνός Πιοτρ Μίσκα με 17 βαθμούς ποινής, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ισπανός Ιβάν Παστόρ με 53 βαθμούς.Στην κατηγορία γυναικών πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η Σοφία Κλεπάτσκα από την Πολωνία, 2η κατετάγη η Ισπανίδα Λι Ελ Κορζίτς και 3η η Γαλλίδα Παουλίν Περίν. Η Αγγελική Σκαρλάτου κατέκτησε την 13η θέση.