Απέφυγαν το «καθάρισμα» οι Κανάκς

Μείωσαν σε 3-1 οι Βανκούβερ Κανάκς κερδίζοντας με το συγκεκριμένο σκορ τους Λος Άντζελες Κινγκς στην «πόλη των αγγέλων».

Ο Cory Schneider… φρόντισε για τη νίκη αποκρούοντας 43 σουτ των «βασιλιάδων». Ανάμεσα σε αυτά ήταν ένα πέναλτι του Dustin Brown, οπότε ο τερματοφύλακας των φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος σημείωσε την πρώτη νίκη της καριέρας του σε αγώνα playoff.

Πάντως, στο πρώτο 20λεπτο, ο Anze Kopitar είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, ο Daniel Sedin

επανήλθε από τη διάσειση που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες εβδομάδες και άλλαξε την εικόνα των Κανάκς.

Ο Alexander Edler ισοφάρισε και ο Kevin Bieksa ολοκλήρωσε την ανατροπή στη δεύτερη περίοδο. Ακολούθησε το 3-1 του Henrik Sedin, το οποίο καταγράφηκε σε power play, όπως το γκολ του Edler.

Πλέον η σειρά επιστρέφει στο Βανκούβερ, αλλά οι Κινγκς παραμένουν μπροστά με 3-1. Συγκεκριμένα, ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή (22/04).