Ανατροπή για Σέιντ Λούις

Οι Σέιντ Λούις Μπλους κέρδισαν με 3-2 τους Καρολάινα Χουρικέινς στην παράταση, αν και βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ με 2-0.

Οι «μπλε» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, ειδικά από την δεύτερη περίοδο και έπειτα. Ωστόσο, ο Jay Harrison άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο εικοσάλεπτο και στις αρχές του δεύτερου ο Brandon Sutter διαμόρφωσε το 2-0. Αυτό το σκορ κλήθηκαν να ξεπεράσουν οι Μπλους και σε πρώτο βαθμό, στην δεύτερη περίοδο, ισοφάρισαν με τέρματα των Jason Arnott και David Backes.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, το σκορ έμεινε 2-2 μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά 1:02 πριν την λήξη της πεντάλεπτης παράτασης ο Matt D’ Agostini πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα του Σέιντ Λούις. Με αυτόν, οι Μπλους «ανέβηκαν» στους έξι σε επτά ματς. Από την άλλη, οι «τυφώνες» έχουν οκτώ πόντους στον ίδιο αριθμό αγώνων.