«Αλλάξτε την άρρωστη κατάσταση»

Μήνυμα από το Ζεσουάλδο Φερέιρα έτσι ώστε να αλλάξει η αρνητική περιρρέουσα ατμόσφαιρα στον Παναθηναϊκό, μετά τον αποκλεισμό από την Μακάμπι Τελ Αβίβ. «Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά παρά τις αντιξοότητες. Ο κύβος ερρίφθη», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Πορτογάλος τεχνικός.Ο 64χρονος προπονητής αναφέρθηκε στο μεγαλύτερο μέρος της συνέντευξης Τύπου στην κατάσταση που επικρατεί γύρω από την ομάδα, την χαρακτήρισε αρνητική όμως τόνισε ότι υποχρέωση δική του είναι να δουλέψει μαζί με
τους ποδοσφαιριστές του για να αλλάξει αυτή την άρρωστη κατάσταση και να οδηγήσει την ομάδα στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.«Όπως λέμε, ο κύβος ερρίφθη. Αυτό το εγγυώμαι και στους φιλάθλους και στη διοίκηση, ώστε να γίνουμε οι πρωταθλητές», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Ζεσουάλδο Φερέιρα που ενημέρωσε ότι στις 09:00 θα περιμένει τους ποδοσφαιριστές του για προπόνηση στην Παιανία, παρά το γεγονός ότι αποχωρούν στη 01:00 από το ΟΑΚΑ, καθώς όπως τόνισε δεν υπάρχει άλλος δρόμος για τον Παναθηναϊκό από τον πρωταθλητισμό.Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Πορτογάλος τεχνικόςΕίδε ότι στις κερκίδες υπήρχε ένα «άρρωστο» κλίμα, θεωρεί ότι εφόσον συνεχιστεί αυτό μέσα στη χρονιά έχει η ομάδα πιθανότητες να βελτιωθεί, να παίξει καλό ποδόσφαιρο και να πετύχει τους στόχους της;«Πριν απαντήσω στην ερώτησή σας, θα ήθελα να αναφερθώ σε τέσσερις αγώνες που κάναμε στους οποίους τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τον Παναθηναϊκό. Αναφέρομαι στον αγώνα με την Οντένσε στο ΟΑΚΑ, αν και ήμασταν καλύτεροι αποκλειστήκαμε, όπως είπα και χθες η ιστορία ενός αγώνα έχει παρελθόν και μέλλον. Τι έγινε πριν, τι έγινε μετά. Οπωσδήποτε υπήρχε μια κριτική για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Τελ Αβίβ, όμως σήμερα μπορώ να πω ότι οι παίκτες τα έδωσαν όλα, έκαναν ότι μπορούσαν. Οι αντίπαλοι είχαν δύο δοκάρια, εμείς δεν πετύχαμε όμως τα γκολ που θα θέλαμε. Αν αναλύσουμε τους δύο αγώνες με την Μακάμπι σε τέσσερα ημίχρονα, δύο εκεί και δύο εδώ, θα έλεγα ότι ήμασταν καλοί σε τρία από αυτά. Όμως στο ένα που ήταν καλύτεροι οι αντίπαλοι, πέτυχαν τρία γκολ και πήραν έτσι την πρόκριση. Εμείς ήμασταν καλύτεροι και φάνηκε στο σημερινό αγώνα. Είχαμε την αυτοπεποίθηση ότι έπρεπε να πάρουμε τη νίκη. Αρχίσαμε έντονα το παιχνίδι, οι αντίπαλοι πήραν τέσσερις κίτρινες κάρτες για αντιαθλητικό παιχνίδι προσπαθώντας να μας σταματήσουν. Στο 5’ διακόπηκε ο αγώνας για μισή ώρα και ενώ έπρεπε τότε να αρχίσουμε να ανεβάζουμε στροφές, τα πράγματα σταμάτησαν και αναγκαστήκαμε να ξεκινήσουμε το παιχνίδι από την αρχή. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχαμε ευκαιρίες για γκολ όμως οι αντίπαλοι πέτυχαν γκολ στην μοναδική τους αντεπίθεση. Από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι όταν όλοι έχουν αρνητικό πνεύμα, δύσκολα τα πράγματα πάνε καλά. Υπάρχει πραγματικά μια αρνητική ατμόσφαιρα προς τους παίκτες, προς την ομάδα προς το σύλλογο. Δε θα σχολιάσω το γιατί, δεν το ξέρω κιόλας. Αυτό όμως φέρνει αρνητισμό σε όσους δουλεύουν στην Παιανία καθημερινά. Αυτή η αρνητική ατμόσφαιρα δεν βοηθάει στο να ανέβει ο Παναθηναϊκός. Όλοι οι παίκτες καταλαβαί