Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τη Μακάμπι, αλλά αποκλείστηκε. Επεισόδια στο ΟΑΚΑ, κίνδυνος τιμωρίας

Εκ προοιμίου το έργο του Παναθηναϊκού ήταν δύσκολο για ανατροπή, αφού το σκορ του πρώτου αγώνα στο Ισραήλ (0-3) δεν επέτρεπε σε... θαύματα. Σε συνδυασμό με την ατμόσφαιρα που μύριζε... μπαρούτι (δύο φορές διακόπηκε το ματς, καθώς έγιναν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, αλλά και της αστυνομίας, με τους οργανωμένους του Ενιαίου Φορέα να κάνουν συλλαλητήριο εναντίον της οικογένειας Βαρδινογιάννη βάζοντας φωτιές στο ΟΑΚΑ) και το ότι οι πράσινοι δεν σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο,
οι ελπίδες μειώνονταν ακόμα περισσότερο. Αν προστεθεί και το γκολ από το πουθενά που πέτυχαν οι Ισραηλινοί σε μια στιγμή που οι πράσινοι πίεζαν καταλαβαίνει κανείς ότι δύσκολα γύριζε η πρόκριση. Τελικά, το Τριφύλλι, με την είσοδο του Καραγκούνη που έδωσε ώθηση στην ομάδα προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο, όταν οι Ισραηλινοί έμειναν και με δέκα παίκτες, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να πάρει τη νίκη με 2-1. Με βαριά τιμωρία κινδυνεύουν από την UEFA οι πράσινοι, εξαιτίας των επεισοδίων που δημιούργησαν οι οπαδοί τους! Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδαΠλην της... αναγκαστικής αλλαγής, ελέω μεταγραφής του Τζόρβα στην Παλέρμο, στη θέση του τερματοφύλακα, όπου ο Κοτσόλης (ευρωπαϊκό ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα)ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ, οι υπόλοιποι δέκα που παρέταξε ο Φερέιρα ήταν οι αναμενόμενοι. Με τους Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Καντέ και Σπυρόπουλο στην άμυνα, τον Κατσουράνη κόφτη, τους Ζεκά και Νίνη εσωτερικούς μέσους, με τους Λέτο, Κουίνσι και Τοτσέ τριπλέτα στην επίθεση.Πρώτη πράσινη ευκαιρία από... Ισραηλινό Μετά την 30λεπτη διακοπή, λόγω των επεισοδίων στην κερκίδα ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων και την χρήση δακρυγόνων που έγινε από την Αστυνομία, το παιχνίδι ξανάρχισε με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει το γρήγορο γκολ που θα του αναπτέρωνε τις ελπίδες για πρόκριση. Στο 11ο λεπτό, από φάουλ του Λέτο, ο Καντέ σηκώθηκε για την κεφαλιά, την οποία πήρε ο Βερέντ (!) και παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, όμως ο Χαϊμοφ πετάχθηκε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ! Επτά λεπτά αργότερα από κλέψιμο του Νίνη και συνδυασμό με τον Κουίνσι, ο Ζεκά έγινε κάτοχος της μπάλας και εξαπέλυσε ένα σουτ-κεραυνό πόυ έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Μακάμπι.Απείλησε από μακρινή απόσταση η ΜακάμπιΟι Ισραηλινοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 23', όταν από λάθος εκτίμηση του Σπυρόπουλου, ο Ατάρ βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ατομική ενέργεια και συρτό σουτ του Κουίνσι στο 24', που μπλόκαρε ο Χαϊμοφ. Η καλύτερη στιγμή για την Μακάμπι ήρθε στο 25', όταν ο Μετουνγιάνιν με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Κοτσόλη σε εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ.Καθυστερήσεις, εκνευρισμός και... φάση με ΛέτοΤο παιχνίδι κυλούσε στα μέτρα των Ισραηλινών που έκαναν καθυστερήσεις και δημιουργούσαν εκνευρισμό στους πράσινους. Παρόλα αυτά, στο 39', ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά ο Λέτο που βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση την... σπατάλησε, σουτάροντας μόλις άουτ, με τ