Υπέκυψε στους Γερμανούς η ΑΕΚ

ΜΠΑΣΚΕΤ
Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ηττήθηκε από τη Σκάιλαϊνερς στη Φρανκφούρτη

Την ήττα από τη Φράπορτ Σκάιλαϊνερς Φρανκφούρτης γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, στον πρώτο της αγώνα στην φάση των «16» του FIBA Europe Cup. Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, και δίκαια πήραν τη νίκη κόντρα στην κυπριακή ομάδα. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στη Λάρνακα την ερχόμενη

Τετάρτη, 24 Φεβρουαρίου, ενώ η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα κερδίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού. Κορυφαίος του αγώνα ο Άαρον Ντούρνεκαμπ της Σκάιλαϊνερς με 19 πόντους (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 μετά από τρίποντο του Μπράουν, όμως οι Γερμανοί με ένα σερί οκτώ πόντων πήραν προβάδισμα με 8-3. Οι Λαρνακείς μείωσαν με δίποντο του Μπρέζετς (8-5), με τη γηπεδούχο ομάδα να σημειώνει άλλους εννέα σερί πόντους και να φέρνει το σκορ στο 17-5. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ με 20-10.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, με τους Γερμανούς να σημειώνουν οκτώ πόντους και την ΑΕΚ άλλους έξι, και το σκορ να οδηγείται στο 28-16, στο 13:12. Η γηπεδούχος ομάδα στην συνέχεια πατούσε καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να πάρει προβάδισμα με 19 πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 43-24.

Με ένα σερί τεσσάρων πόντων από τον Μπράουν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, μειώνοντας σε 43-28. Οι ισορροπίες στο παιχνίδι παρέμειναν λεπτές, με το παιχνίδι να οδηγείται στο 48-32 με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ενάμισι λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (54-34), όμως η ΑΕΚ σημείωσε εννέα συνεχόμενους πόντους και μείωσε τη διαφορά στους έντεκα (54-43). Όμως η Σκάιλαϊνερς πέτυχε έξι πόντους πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου και έφερε το σκορ στο 60-43.

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Σκάιλαϊνερς, που με τέσσερεις πόντους έφερε τη διαφορά στους 21 πόντους (64-43). Η ΑΕΚ απάντησε με ένα δίποντο του Μακφάντεν και ένα τρίποντο του Πέτροβιτς μειώνοντας σε 64-48, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί επτά πόντων έφεραν το σκορ στο 71-48, έξι λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα. Οι Γερμανοί είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν στο τέλος του παιχνιδιού τη νίκη με τελικό σκορ 83-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 43-24, 60-43, 83-60
Φράπορτ Σκάιλαϊνερς (Γκόρντον Χέρμπερτ): Κλάιν 8 (2), Λιτλ 2, Μερζ 3 (1), Ιλζχόφερ, Βόιτμαν 4, Ρίχτερ, Ρόμπερτσον 13 (1), Μόρισον 17, Θίοντορ 8 (1), Σκραμπ 9 (1), Ντούρνεκαμπ 19 (5).
Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Παλάλας, Λεοντίου 3 (1), Μπράουν 11 (1), Μπρέζετς 8, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 5 (1), Μακφάντεν 12 (1), Λέσλι 7, Τρισόκκας, Μπόουμαν 14 (2), Παντελή.