Ξεπέρασε το εμπόδιο της Βαλένθια η ΤΣΣΚΑ

Η Βαλένθια ήταν ανταγωνιστική στη Μόσχα, για τρία δεκάλεπτα, όμως από τη στιγμή που η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο όλα έγιναν πιο απλά. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε νικηφόρα (81-70) και συνέχισε χωρίς απώλειες την πορεία της στην Euroleague.

Απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Βαλένθια πάλεψε και για τρία δεκάλεπτα

ήταν... μέσα στο ματς. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε γκάζι όμως στην τέταρτη περίοδο, έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και κατάφερε να φτάσει στην 15η νίκη της σε 21 παιχνίδια. Με το αποτέλεσμα αυτό η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 15-6, τη στιγμή που η Βαλένθια υποχώρησε στο 10-11.

Κι όλα αυτά, με τους Βόγκτμαν (19π, 10ρ) και Τζέιμς (14π, 5ασ) να ηγούνται για τους νικητές, ενώ πολύ θετική ήταν η εικόνα του Χάουαρντ Σαντ Ρος με 11 πόντους και 3 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε καλύτερα στο παρκέ, χάρη στον Βόγκτμαν και πήρε τα ηνία (8-5, 3'). Η Βαλένθια είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χάρη σε Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ προσπέρασε στο σκορ (12-15, 6'). Ο Βόγκτμαν ήταν ορεξάτος και ηγήθηκε της ομάδας του, βάζοντάς την και πάλι σε θέση οδηγού (20-17, 9'), με το +3 να μένει ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ και χάρη σε Κολόμ, Εντούρ, προσπέρασαν στο σκορ (28-29, 14'). Χάκετ και Μπολομπόι ανέλαβαν δράση και με τον Σαντ Ρος να ακολουθεί η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε την κατάσταση (36-32, 16'). Το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με 5 προσωπικούς πόντους έγραψε το 42-39 για την ΤΣΣΚΑ.

Ο Μάικ Τζέιμς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, διατηρώντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (49-45, 24'). Η Βαλένθια προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Βόγκτμαν δεν το επέτρεψε (56-49, 26'). Ο Κάιλ Χάινς βγήκε μπροστά και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά (60-52, 29'). Ένα προσωπικό 4-0 του Εντούρ όμως έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, με την Βαλένθια να μειώνει σε 60-56.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε, σε άμυνα και είθεση, η ΤΣΣΚΑ και χάρη στον Μπολομπόι κατάφερε να ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα την διαφορά (68-58, 33'). Το πρώτο τρίποντο του Σαντ Ρος στην Euroleague έφερε στο +13 την ΤΣΣΚΑ (71-58, 34'). Οι παίκτες του Πονσαρνάου προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο (74-64, 37'). Οι παίκτες του Ιτούδη κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 60-56, 81-70.