Ξανά μόνη στην κορυφή η Τσέλσι

Η Τσέλσι πήρε εκδίκηση για την πρόσφατη ήττα, επικράτησε 2-0 της Νιούκαστλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και είναι ξανά μόνη στην κορυφή της Premier League. Γκολ-ασίστ ο Οσκαρ.Οι απώλειες στα τελευταία ματς είχαν φέρει την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ισόβαθμη με την Μάντσεστερ Σίτι, όμως ήταν η ώρα των Μπλε να χαμογελάσουν. Αν και βρέθηκε σε μία μάλλον μέτρια μέρα η Τσέλσι δεν την πάτησε ξανά

από την Νιούκαστλ και με βασικούς τους Τσεχ, Ζουμά νίκησε 2-0 και μετά το 1-1 της Σίτι με την Εβερτον, η κορυφή είναι και πάλι μόνο δική της. Αποχώρησε εξαιτίας τραυματισμού στο πρώτο μέρος ο Αθπιλικουέτα, τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Ντιέγο Κόστα.Η Νιούκαστλ ήταν η πρώτη ομάδα που νίκησε την Τσέλσι στη φετινή Premier League και μπήκε στο ματς για να δημιουργήσει ξανά προβλήματα στην ομάδα του Μουρίνιο. Στο 19' ο Καμπελά έκανε ωραία κίνηση και τεχνικό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Τέρι. Οι Μπλε απάντησαν τρία λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση, με τον Φάμπρεγας να βγάζει στον Ντιέγο Κόστα, όμως ο Ισπανός δεν έκανε καλή επιλογή και έχασε τη φάση. Στο 23' ο Οσκαρ σούταρε άουτ, όμως ο εξαιρετικός, Καμπελά, είχε καλύτερη στιγμή στο 32' όταν άφησε πίσω του τον Τέρι και ανάγκασε τον Τσεχ σε πολύ δύσκολη επέμβαση. Οι Καρακάξες ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος και στο 36' άγγιξαν το 0-1, όμως το σουτ του Μούσα Σισοκό βρήκε στη συμβολή των δοκαριών. Ενα λεπτό αργότερα ο Θέσαρ Αθπιλικουέτα τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Φιλίπε Λουίς, με την Τσέλσι να 'μιλά' κυριολεκτικά τελευταία και με το πρώτο της σουτ on-target στο ματς πιάνοντας τις Καρακάξες στον ύπνο. Το κόρνερ εκτελέστηκε γρήγορα με πάσα στον Ιβάνοβιτς και ο Σέρβος έδωσε στον Οσκαρ που από κοντά έκανε το 1-0.Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι -με τον Σεσκ να ανεβαίνει- και στο 54' ζήτησε πέναλτι για χέρι του Κολοτσίνι. Στο 59' έγινε το 2-0 για την ομάδα του Μουρίνιο με τον Ντιέγο Κόστα να εκτελεί μετά την πάσα του Οσκαρ, σε μία φάση που οι δύο τους συνδυαστήκαν με τον Φιλίπε Λουίς. Οι Μπλε ήταν σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο μέρος, έκαναν αρκετά λάθη, όμως κατάφεραν να ελέγξουν το ματς. Στο 68' ο Οσκαρ θα μπορούσε να είχε κάνει και δεύτερη ασίστ, όμως μετά την κεφαλιά-πάσα στον Ντιέγο Κόστα ο Ισπανός δεν κατάφερε να νικήσει ξανά τον Κρουλ. Στο 79' ο Σεσκ έβγαλε και πάλι στον Ντιέγο Κόστα αλλά ο Κολοτσίνι έβαλε την κόντρα και ένα λεπτό μετά ο Φάμπρεγας έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς ο Ρεμί μετά την πάσα του Σεσκ δεν βρήκε στόχο από δύσκολη γωνία.