Βόλεϊ Ανδρών: Ακλόνητη η Ομόνοια, μπλόκο από Δερύνεια σε Ανόρθωση

Η Αναγέννηση Δερύνειας πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021, η ομάδα της Δερύνειας κέρδισε την Ανόρθωση με 3-0 σετ στην έδρα της και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Αντίθετα, η Ανόρθωσις με τη ήττα της καθηλώθηκε στην 4η θέση.

Η Ομόνοια συνεχίζει ακλόνητη στην κορυφή. Με τη 10η νίκη σε 10 αγώνες ολοκλήρωσε το 2021 στην κορυφή με 28

βαθμούς κερδίζοντας την Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Η Ε.Ν.Π. πήγε στη Λευκωσία έπαιξε καλά όμως δεν συνέχισε τη βαθμοθηρία του Β Γύρου.

Στο κυνήγι της Ομόνοιας βρίσκεται ο Παφιακός που κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Η ΑΕ Καραβά έκανε πολύ καλή εμφάνιση στην Πάφο, αλλά δέχθηκε την 9η της ήττα.

Η 10η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021 στις 20:00 με τον αγώνα Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

Ακλόνητη η Ομόνοια και 10 στα 10

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – Ε.Ν.Π.  3-0 (25-16, 25-17, 25-19)

Ακλόνητη η Ομόνοια ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2021 στην 1η θέση και αήττητη. Τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της  10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών κέρδισε την Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ σε 75’ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Η Ε.Ν.Π. έκανε την προσπάθειά της και σε κάποια σημεία δυσκόλεψε την Ομόνοια, αλλά όταν έχανε την επαφή με το σκορ δεν… επέστρεφε.

«Φουριόζα» ξεκίνησε η Ομόνοια και στο πρώτο σετ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 13-06. Η Ε.Ν.Π. κατάφερε να μειώσει 15-11, αλλά η Ομόνοια ανέβηκε πολύ κερδίζοντας 25-16 σε 23’ γράφοντας το 1-0.

Ισοζυγισμένο ήταν το σετ με την έναρξη του δεύτερου σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε 2-0, αλλά η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 05-06 και η Ομόνοια πήρε ξανά προβάδισμα 08-07. Οι «πράσινοι» έλεγξαν τον ρυθμό και αύξησαν σε 19-11. Το σκορ διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα 21-15  με τους «τριφυλλοφόρους» να επικρατούν με 25-17 σε 27’ αυξάνοντας σε 2-0 σετ.

Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβληθούν στο τρίτο σετ, με την Ένωση να προηγείται 07-10. Η Ομόνοια επανήλθε και με σερί 08- 02 πήρε διαφορά τριών πόντων 15-12, ενώ αύξησε σε 19-14 και αργότερα σε 22 -16 και κέρδισε σε 25-19 σε 25’ κατακτώντας άλλο ένα τρίποντο με το 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ):Leontyev, Ελευθερίου, Soouza, Προδρόμου, Lescov, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.- Αλλαγές: Μαυρομμάτης.

E.N.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Μαρούλης, Σαββίδης, Παπανδρέου, Γεωργίου, Acosta, Coutinho – Λίμπερο:Πάπας. – Αλλαγές: Σαράντης, Ιακώβου.

Διαιτητές: Ι. Μιτσής – Μ. Αντώρκας

Επόπτες: M. Προκοπίου – Ι. Παπαθεοχάρους

Σημειωτές: X. Παιουλή – Ι. Τοφής

Παρατηρητής Διαιτησίας: Α. Κολοκοτρώνης

Παρατηρητής Αγώνα: Τ. Σαββίδης

Σπουδαία νίκη

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.- ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-0 (25-19, 25-21, 25-21)

Σπουδαία νίκη πέτυχε τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση. Στο φαινομενικά ντέρμπι της ημέρας οι «πράσινοι» κέρδισαν στη Δερύνεια την Ανόρθωση με 3-0 σετ και πήρε ψυχολογία, ενώ έχει ματς στο χέρι με την ΑΕ Καραβά.

Αντίθετα, η Ανόρθωσις δέχθηκε μάλλον μια άσχημη ήττα στη Δερύνεια και μένει στην 4η θέση.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και βρέθηκε στο +4 11-07. Η Ανόρθωσις προσπάθησε να φέρει τα πάνω – κάτω και μείωσε στο -2 16-14. Η Αναγέννηση συνέχισε να υπερέχει και κέρδισε με 25-19 σε 23’ προηγούμενη 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και είχε ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων που διατηρούσε. Η Αναγέννηση όμως κατάφερε να προηγηθεί 17-16 και αύξησε σε 23-20 ενώ οι «πράσινοι» έκλεισαν το σετ με 25-21 σε 27’ και αύξησε σε 2-0 σετ.

Η Αναγέννηση άρχισε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 06-03. Οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν εκεί και αύξησαν σε 14-09 με την Ανόρθωση να μην έχει ρυθμό.  Η Αναγέννηση διαμόρφωσε το 20-14 και οι παίκτες του Γ. Μέλκα διατήρησαν το προβάδισμά τους 23-18 επικρατώντας  με 25-21 σε 24’ εξασφαλίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ):Antonic. Fellahoglu, Shvalev, Flores, Αποστόλου, Καραγιάννης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Στέκας, Τόφια.

ANΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσοστόμου, Halanda, Δημητρίου, Bjielica, Pepic, Κνέζεβιτς – Λίμπερο: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Σαββίδης, Π. Χρυσοστόμου.

Διαιτητές: X. Maϊφόσιης –Κ. Στεφανή

Επόπτες: A. Bασιλείου – Β. Βασιλείου

Σημειωτές: Α. Μάρκου – Φ. Στέκα

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Παπαγεωργίου

Παρατηρητής Αγώνα: A. Kαλλής

Νέα νίκη

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ  3-0 (25-22,25-19, 25-19)

Νέα νίκη πέτυχε ο Παφιακός. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη επικράτησε στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 73’ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Παφιακός πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ΑΕ Καραβά που τα έδωσε όλα στην Πάφο αλλά πάλι δεν πήρε βαθμό.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο με την ΑΕ Καραβά να παίρνει προβάδισμα 08-11. Ο Παφιακός κατάφερε να γυρίσει τα δεδομένα και σταδιακά να προηγηθεί 23-19. Η ΑΕ Καραβά έκανε την προσπάθειά της, αλλά ο Παφιακός κέρδισε με 25-22 σε 24’ και προηγήθηκε.

Παρά το καλό ξεκίνημα της προσφυγικής ομάδας ο Παφιακός προηγήθηκε στο δεύτερο σετ 12-08 και διατηρούσε το +4 14-10. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη είχε τις λύσεις «καθάρισε» το σετ με  23-14, ενώ κέρδισε με 25-19 σε 24’ και έγραψε το 2-0 σετ.

Ο Παφιακός προηγήθηκε 04-01 στο τρίτο σετ, αλλά η ΑΕ Καραβά βρέθηκε στην πρωτοπορία 07-08, αλλά οι «γαλάζιοι» βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με +4 18-14. Η ΑΕ Καραβά έκανε ένα αναπάντητο σερί 00-04 και ισοφάρισε 18-18. Ωστόσο, ο Παφιακός πήρε το τρίποντο κερδίζοντας με 25-19 σε 25’ γράφοντας το τελικό 3-0 σε 25’.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Freire, Ευσταθίου, Viller, Ασπιώτης, Γ. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου.  – Αλλαγές: Μιχαήλ, Χριστοφή, Σκορδής, Καλός.

AE ΚΑΡΑΒΑ (A.HERRERA):Hasanli, Ιωάννου, Ramma, Herrera, Φιλοκράτους, Σοφοκλέους,– Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Corbidge.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Ι. Σοφοκλέους

Επόπτες: Σ. Χατζηχριστοδούλου – Γ. Λοϊζου

Σημειωτές: N. Στεφάνου – Γ. Πέτρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Σοφοκλέους

Παρατηρητής Αγώνα: A. Kεφάλας

ΒΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 10η Αγωνιστική)

Ομόνοια (10) 10 -00 30-09 28

Παφιακός (10) 09-01 27-08 26