Το ντέρμπι στην Παρί

ΓΑΛΛΙΑΣτο ντέρμπι του γαλλικού πρωταθλήματος η Παρί νίκησε με 3-2 τη Μαρσέιγ εκτός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 62 βαθμούς. Η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με τον Ζινιάκ στο 30` αλλά ο Ματουιντί ισοφάρισε στο 35`. Πάλι ο Ζινιάκ έδωσε προβάδισμα στο 43`, όμως στο 49` ο Σίλβα έκανε το 2-2. Δύο λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Μορέλ η Παρί πήρε προβάδισμα 2-3.Στις νίκες ύστερα από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε η Καέν, καθώς με το γκολ του Λεμάρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, επικράτησε

2-1 στην έδρα της Ναντ και παράλληλα ξέφυγε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.Μόλις στο 11’ ο Μπεντόγια έβαλε μπροστά στο σκορ στα «καναρίνια», με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, από το 80’ ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι αρχικά έφεραν το ματς στα ίσα με το εύστοχο πέναλτι του Σάλα, με τον Λαμέρ στις καθυστερήσεις να τους δίνει το πολύτιμο «τρίποντο», διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικήςΜονακό-Σεντ Ετιέν 1-1(68' Μαρτιάλ - 62' Ερντίνγκ)Γκινγκάμπ-Λιόν 1-3(80’ Μποβού-27’ Φεκίρ, 39’ πεν. Λακαζέτ, 61’ Ενζιέ)Λιλ-Ρεμς 3-1(18’ Κορσιά, 48’ Οριζί, 72’ Ρου-52’ Ντε Πρεβίλ)Λοριάν-Ρεν 0-3(17’ Μεξέρ, 43’ Αρμάν, 51’ Ντουκουρέ)Μετς-Τουλούζ 3-2(25, 42’, 54’ Μαϊγκά-22’ Μπεν Γεντέρ, 90’ Ντουμπιά)Μονπελιέ-Μπαστιά 3-1(69’ πεν. Μπάριος, 72’ πεν. Μουνιέ, 90+2’ Σανσόν-35’ Σίο)Νις-Εβιάν 2-2(45+1’ Μποσέτι, 68’ Εσερίκ-18’ Νούνκε, 78’ Τόμασον)Μπορντό-Λανς 2-1(80’ Μαριάνο, 90+3’ Μορίς-Μπελέ-86’ Τσαβαρία)Ναντ-Καέν 1-2(11’ Μπεντόγια-80’ πεν. Σάλα, 90+2’ Λεμάρ)Μαρσέιγ-Παρί Σεν Ζερμέν 2-3Ζινιάκ 30` , 43`/ Ματουιντί 35`, Σίλβα 49`, Μορέλ 51` (αυτ)