Θα κριθεί στη Λεμεσό

Η ΕΘΑ επικράτησε του Απόλλωνα με 67-62 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν η ΕΘΑ και ο Απόλλωνας για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, η οποία θα κριθεί την ερχόμενη Τετάρτη (4/2/14) στη Λεμεσό. Στον πρώτο ημιτελικό, που διεξήχθη την Τετάρτη το βράδυ (28/1/14) στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία», η ΕΘΑ επικράτησε του Απόλλωνα με 67-62, εξασφαλίζοντας μικρό προβάδισμα

5 πόντων. Το παιχνίδι ήταν νευρικό, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αφού η αντιπαράθεση των ΜακΛέιν και Τόμιτς, τούς στοίχισε την αποβολή με ντισκαλιφιέ, με τα πράγματα να είναι αρκετά ήρεμα στο δεύτερο μισό. Η ΕΘΑ είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 14 πόνους (66-52), όμως ο Απόλλωνας, που έδειξε σαφέστατα βελτιωμένος στην αμυντική του συμπεριφορά, κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 1-10 στα τελευταία 8΄44΄΄ και να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες του για υπεράσπιση του περσινού του τίτλου στον τελικό.

Με καλύτερη ευστοχία στις επιθέσεις της μπήκε στο παιχνίδι η ΕΘΑ, η οποία προηγήθηκε στο 2΄35΄΄ με 8-2. Ο Απόλλων με βελτιωμένη αμυντική παρουσία κατάφερε να μειώσει σε 8-7, με τον Κάστροπιλ να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα. Οι αιφνιδιασμοί βοήθησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν εκ νέου με 6 πόντους διαφορά, ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 13-13 στο 7΄30΄΄. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 19-17, σε ένα απόλυτα ισορροπημένο διάστημα.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με την ΕΘΑ να καταφέρνει εκ νέου να ξεφεύγει με 23-17 (11΄45΄΄) και τον Απόλλωνα να ξαναφέρνει το ματς στα ίσα (27-27) στο 13΄33΄΄. Για κάποια λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανεβάζουν απόδοση στα τελευταία λεπτά, να έχουν περισσότερες επιθετικές λύσεις και να καταφέρνουν να κλείσουν το ημίχρονο με καλό προβάδισμα 10 πόντων (42-32). Στο τέλος του ημιχρόνου υπήρξε συμπλοκή μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και παραλίγο γενική σύρραξη, που οδήγησε σε καθυστέρηση έναρξης και του δεύτερου ημιχρόνου. Στην επιστροφή των διαιτητών από τα αποδυτήρια υποδείχθηκαν αποβολή με ντισκαλιφιέ του ΜακΛέιν του Απόλλωνα (απευθείας) και του Τόμιτς της ΕΘΑ (με 2 τεχνικές ποινές), καθώς και τεχνικές ποινές στους Μασάμπα της ΕΘΑ και Μέισον του Απόλλωνα και από μία σε κάθε πάγκο.

Οι «κυανόλευκοι» στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου μείωσαν σε 43-38, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έφεραν εκ νέου τη διαφορά στους 10 πόντους (48-38). Η ΕΘΑ είχε περισσότερους παίκτες να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι, κάτι που τη βοήθησε ώστε να διατηρεί καλή διαφορά στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (56-45) στο 27΄14΄΄, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 62-52.

Οι άμυνες εξακολουθούσαν να είναι δυνατές, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση για να πάρουν το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, παρά το ότι οι καλαθοσφαιριστές έδειχναν ιδιαίτερα αγχωμένοι στο παρκέ. Η ΕΘΑ επέλεξε πλέον το αργό παιχνίδι, αφού είχε ανεβάσει τη διαφορά στους 14 πόντους (66-52, 31΄16΄΄), όμως αυτό φάνηκε να μην την ευνοεί, αφού ο Απόλλων αμυνόταν καλύτερα σε στημένη άμυνα και κατάφερε μάλιστα να τρέξει σερί 0-7, που τον έφερε να μειώνει σε 66-59 στο 35΄. Για πάνω από τρία λεπτά το σκορ έμεινε αναλλοίωτο, ενώ η ΕΘΑ έμεινε άποντη για περίπου 7 λεπτά, μέχρι που την ξεκόλλησε από τους 66 πόντους ο Γιώργος Αναστασιάδης από τη γραμμή των ελεύθερων βολών. Η μία άστοχη επίθεση διαδεχόταν την άλλη, με τον Κάιλς να αστοχεί μάλιστα και σε δύο βολές, με τον Τζάστιν Γκρέι να μειώνει -με τρίποντο- για τον Απόλλωνα σε 67-62, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

* Να αναφέρουμε ότι και στους δύο ημιτελικούς ήταν παρούσα η Εθνική Επιτροπή Αντιντόπινγκ, παίρνοντας δείγματα ούρων από δύο καλαθοσφαιριστές κάθε ομάδας.

Δεκάλεπτα: 19-17, 42-32, 62-52, 67-62.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

(5/13β., 22/40δ., 6/21τρ., 24-13ρ., 13ασ., 6κλ., 5κ., 16λ.): Κάιλς 13 (3), Ρος 5, Αναστασιάδης 5, Ράσελ 15, Τόμιτς 5, Μασάμπα 10 (2), Κερκ 14 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Γρίβας)

(13/15β., 14/32δ., 7/18τρ., 25-4ρ., 14ασ., 9κλ., 2κ., 18λ.): Ρόμπινσον 15 (3), Μάρκου 2, Μπλάκμον 11 (2), Γκρέι 15 (2), Στυλιανού, ΜακΛέιν 2, Κάστροπιλ 13, Μέισον 4.