«Τέζα» η Ατλέτικο στο Μπιλμπάο, κερδισμένη η Μπαρσελόνα

H Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε το... δώρο που περίμενε η Μπαρτσελόνα και με το γκολ του Ίνιγο Μαρτίνεθ λίγο πριν το τέλος, επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης, που έκανε ένα ακόμα πισωγύρισμα, όσον αφορά τη μάχη του τίτλου.

Η Μπιλμπάο άνοιξε το σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό, έπειτα από μία εξαιρετική κόντρα-επίθεση που ολοκληρώθηκε με κοντινή κεφαλιά του Μπερενγκέρ και τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος, όσο περνούσε η ώρα, η Ατλέτικο

πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης σε πρώτη φάση και τελικά αυτό ήρθε, στο 77’, με τον Σάβιτς.

Εκεί που οι περισσότεροι περίμεναν ότι η Ατλέτικο θα πιέσει ακόμα περισσότερο για να κάνει την ανατροπή, ήρθε ο Ίνιγο Μαρτίνεθ στο 86ο λεπτό, για να σκοράρει για δεύτερη φορά για τη Μπιλμπάο και να αφήσει... τέζα την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Μετά τη χθεσινή ισοπαλία της Ρεάλ και αυτό το αποτέλεσμα στο Μπιλμπάο, κερδισμένη είναι η Μπαρτσελόνα, η οποία με ένα παιχνίδι λιγότερο, μείωσε στο -2 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο και είναι ισόβαθμη με τη Ρεάλ.