Τεσσάρα και κορυφή ο αήττητος Πανιώνιος!

Aήττητος και με οκτώ πόντους στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ο Πανιώνιος έψαχνε την εντός έδρας νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο θεωρητικά ασθενέστερο, προκειμένου να ανέβει έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ. Από την πλευρά της η Λάρισα, ουραγός με μόλις δύο βαθμούς και ισάριθμες

ήττες μακριά από την Θεσσαλία, επιθυμούσε να φύγει από τη Νέα Σμύρνη έχοντας αποφύγει τουλάχιστον την ήττα, καθώς την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου επέβαλλε τον ρυθμό της στο ξεκίνημα της σημερινής αναμέτρησης στη Νέα Σμύρνη και αφού «προειδοποίησε» τρεις φορές με τον Εχσάν Χατζισαφί (2'),τον Σρνταν Σπιριντόνοβιτς (18') και τον Λάζαρο Λάμπρου (29'), άνοιξε τελικά το σκορ με το πλασέ του νεαρού μεσοεπιθετικού μέσα από την περιοχή τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα του πάντα επικίνδυνου στις προωθήσεις του Βαλεντίνου Βλάχου, εξαργυρώνοντας έτσι την υπεροχή της.

Αμφότερες οι ομάδες έφτασαν κοντά στο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι με την προσπάθεια του Νίκου Γιαννιτσάνη που σταμάτησε ο Ματς Κότνικ στο 44' και οι γηπεδούχοι με την εκτέλεση φάουλ του Σοτζέι Μασούντ στο δοκάρι, ένα λεπτό αργότερα. Τελικά ο Πανιωνιος ήταν αυτός που πέτυχε το δεύτερο τέρμα του αγώνα, με τον Σαμέντ Γεσίλ να πραγματοποιεί εξαιρετική ατομική προσπάθεια και να πλασάρει τον Μλάντεν Μπόζοβιτς στο 50'.

Στα εναπομείναντα 40 λεπτά η Λάρισα δεν έδειξε να μπορεί να αντιδράσει και ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης, πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του, έφτασε στο 4-0, χάρη σε δύο ακόμη γκολ από τον Σρνταν Σπιριντόνοβιτς στο 68' και τον Γιώργο Μασούρα στο 77', με τον Άντονι Φατιόν να σημειώνει με πέναλτι στις καθυστερήσεις το γκολ της τιμής για το σύνολο του Τζάκι Ματάισεν (4-1), το οποίο παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμο με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί, Γκιοατά (81' Σταυρόπουλος), Κόρμπος (79' Πινιώτης), Λάμπρου, Μασούντ, Σαββίδης, Γεσίλ (64' Μασούρας), Σπιριντόνοβιτς

ΑΕΛ (Τζάκι Ματάισεν): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός (16' Κούσας), Κριζμάν (83' Περόνε), Ναζλίδης, Κρητικός (46' Ντέλετιτς), Γιαννιτσάνης