Συνεχίζει χωρίς απώλειες ο Φέντερερ

Ο Roger Federer έπαιξε πολύ καλό τένις κατά διαστήματα και νίκησε τον φιλότιμο Marcel Granollers με 3-0 σετ, σε λιγότερο από δύο ώρες . Ο κάτοχος 17 Grand Slam τίτλων προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros για 12η συνεχόμενη χρονιά.

Ο Federer είχε μερικά καταπληκτικά διαστήματα στον αγώνα του για τον 2ο γύρο του Γαλλικού Όπεν, αλλά και μερικά πιο νωθρά. Πάντως στα πιο κρίσιμα σημεία ήταν ουσιαστικός και χωρίς να δαπανήσει πολύτιμη ενέργεια επιβλήθηκε του Granollers με 6-2, 7-6 (1), 6-3, σε 1 ώρα και 47 λεπτά.

Ο 33χρονος Ελβετός έφτασε τις 27 νίκες στη φετινή σεζόν (27-5) και τις 64 συνολικά στο Roland Garros, ενώ προκρίθηκε για 12η συνεχόμενη χρονιά στους "32" του χωμάτινου Grand Slam. Θα περιμένει την αναμέτρηση του Μάρκου Παγδατή με τον Damir Dzumhur, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.