Στον Απόλλωνα το Κύπελλο!

Τον τίτλο στο κύπελλο ΟΠΑΠ Τροχοκαθίσματος πήρε ο Απόλλωνας κερδίζοντας με 53-40 τον Ήφαιστο, στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στην κλειστή αίθουσα Τεχνικής Σχολης Β' Λεμεσού (αίθουσα Ανόρθωσης).

Οι νικητές πήραν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (6-14) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (18-28). Κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο (29-40), ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα τις δύο ομάδες χώριζαν 13 πόντοι (53-40).

Πρώτος στο σκοράρισμα για τους κυπελλούχους

ο προπονητής και παίκτης της ομάδας, Μπόμπαν Στάνκοβιτς, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους.

Στην πορεία τους προς τον τίτλο οι «γαλάζιοι» είχαν προκριθεί από την ημιτελική φάση με νίκη 65-39 κόντρα στους Nicosia Team Rollers.

Έτσι, για την περίοδο 2021-22 η ομάδα της Λεμεσού συμπλήρωσε το νταμπλ, αφού προηγουμένως στη σεζόν είχε κατακτήσει και το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Τροχοκαθίσματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-14, 18-28, 29-40, 40-53

Ήφαιστος (Ομήρου Γ.): Κάδογλου, Κυριάκου 5, Ιωάννου, Παυλίδης 6, Παπαθεοδούλου 5, Γεωργιάδης 16, Ερωτοκρίτου 2, Πατσαλίδης 6, Παυλίδου

Απόλλωνας (Στάνκοβιτς Β): Nεστορίδης 2, Ποταμίτης, Στάνκοβιτς 29, Χαραλάμπους 4, Ιωάννου, Θεοχάρους 8, Χριστοφίδης 4, Λαζάρου 6