Στο +8 η Γιουβέντους (video)

Στη... σκιά του δραματικού ντέρμπι του Μιλάνου, που έγινε το μεσημέρι και έληξε ισόπαλο 2-2, με τη Μίλαν να ισοφαρίζει στην εκπνοή της αναμέτρησης, διεξήχθη το απόγευμα το «κυρίως πιάτο» της 32ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με το μυαλό στη ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League με την Μπαρτσελόνα και με αλλαγές στη μεσοαμυντική της γραμμή, η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα 2-0 της ουραγού Πεσκάρα, με δύο γκολ

του Ιγκουαϊν, και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Μάλιστα, η «γηραιά κυρία» αύξησε σε οκτώ βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Ρόμα, η οποία παραχώρησε 1-1 στην Αταλάντα, αν και είχε δύο δοκάρια στο β΄ ημίχρονο με Ντε Ρόσι και Ναϊνγκολάν. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, καθώς οι «τζιαλορόσι» ήταν πίσω στο σκορ και ο Λουτσιάνο Σπαλέτι ήθελε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Μόνη στην τέταρτη θέση της κατάταξης παραμένει η Λάτσιο, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις», με τον Λουίς Αλμπέρτο να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις. Η Φιορεντίνα έχασε 2-1 από την Εμπολι στο «Αρτέμιο Φράνκι» και ουσιαστικά αποχαιρέτησε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη, ενώ η Μπολόνια, με τον Βασίλη Τοροσίδη στην 11άδα, πήρε 0-0 από την Παλέρμο, αν και έπαιζε από το 24΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πούλγκαρ. Βασικός ήταν και ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στην εύκολη νίκη της Κάλιαρι με 4-0 επί της Κιέβο, έχοντας μάλιστα συμμετοχή στο πρώτο γκολ (από δικό του σουτ και ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σκόραρε ο Μποριέλο).