Στην κορυφή η Ρεάλ Σοσιεδάδ, διέλυσε τη Χετάφε

Η εκπληκτική Ρεάλ Σοσιεδάδ περιποιήθηκε δεόντως την Χετάφε (3-0) και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Primera Division.

Απέναντι σε Ρεάλ Μαδρίτης και Βαλένθια δεν σκόραρε στα δύο πρώτα εντός έδρας ματς της σεζόν, όμως η Χετάφε τα έφαγε όλα μαζεμένα στο Σαν Σεμπαστιάν. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι και με μία επιβλητική εμφάνιση

σκόρπισε τους Μαδριλένους με 3-0 και σκαρφάλωσε προσωρινά στην κορυφή της La Liga, με 8 βαθμούς μετά από 5 παιχνίδια.

Ένα πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό για τους γηπεδούχους που στην επανάληψη έβγαλαν φαρμακερές κόντρες που έφεραν τον τελικό θρίαμβο.

Δύο γκολ από Μερίνο (79’) και Πορτου (81’) έφεραν το 3-0, που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο άλλο παιχνίδι της La Liga, Έλτσε και Ουέσκα εξουδετέρωσαν η μία την άλλη και το τελικό 0-0 δεν χάλασε καμία από τις δύο νεοφώτιστες στην La Liga.