Στατιστικά-σοκ για Πογκμπά!

Την Δευτέρα η Τσέλσι νίκησε και απέκλεισε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Αγγλίας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους χαφ της να επικρατούν καθαρά στη «μάχη» της μεσαίας γραμμής κόντρα στον Πολ Πογκμπά.

Ο 24χρονος Γάλλος διεθνής των «Κόκκινων Διαβόλων» αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο του αγώνα και, με το ελαφρυντικό της αποβολής του παρτενέρ του στον χώρο του κέντρου, Άντερ Ερέρα, από το 35ο λεπτό, είχε το απογοητευτικό 74.1% ευστοχίας σε πάσες, 21 (!) χαμένες κατοχές της μπάλας, μόλις δύο τάκλιν (ο Μαρούαν

Φελαϊνί έκανε περισσότερα σε 53 λεπτά) και κέρδισε μόλις το 27.3 των προσωπικών μονομαχιών, ενώ επιχείρησε ένα σουτ.

Παρότι τα στατιστικά δεν λένε πάντα την αλήθεια στο ποδόσφαιρο, ουδείς μπορεί να διαφωνήσει με το ότι η εικόνα του Πολ Πογκμπά των 100+ εκατομμυρίων ευρώ στον χθεσινό προημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας ήταν κάκιστη, ειδικά σε σύγκριση με τον συμπατριώτη του των «Μπλε» του Λονδίνου, Ενγκολό Καντέ, ο οποίος κυριάρχησε απόλυτα στη μεσαία γραμμή και μάλιστα πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο το τέρμα που έκρινε τελικά την αναμέτρηση (1-0).