Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Λα Κορούνα

Η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια απέφυγε την εντός έδρας ήττα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας την Ρεάλ Μπέτις (1-1) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με λιγοστές καλές φάσεις και χωρίς τέρματα, ενώ τo σκορ άνοιξε στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ιταλός δεξιός οπισθοφύλακας των φιλοξενούμενων, Κριστιάνο Πιτσίνι, με ωραίο αριστερό βολέ μετά από κόρνερ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποσπάσουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη σε ένα πολύ αυστηρό πέναλτι που κέρδισε (και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος) ο

Κοσταρικανός διεθνής Σέλσο Μπόρχες από τον Αργεντινό κεντρικό αμυντικό Χερμάν Πετσέλα.

Με το αποτέλεσμα αυτό (πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία για τον σύλλογο της Ανδαλουσίας) αμφότερες οι ομάδες παρέμειναν στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, η Ρεάλ Μπέτις με 28 πόντους και η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με τέσσερις λιγότερους μετά από 26 αγωνιστικές στην Primera Division.