ΠΡΙΝ από αρκετά χρόνια, όταν στις ομάδες μας αγωνίζονταν μόνο Κύπριοι ποδοσφαιριστές, ήταν σύνηθες φαινόμενο να συναντάς και πολλά αδέλφια να παίζουν στην ίδια ομάδα. Ήταν οι εποχές του συναισθήματος, της φανέλας και της αγάπης προς το σωματείο, κάτι που αποτελεί πλέον μια όμορφη ανάμνηση. Εμείς θα θυμηθούμε αυτά τα χρόνια κάνοντας αναφορά στους αδελφούς Γιαννάκη και Κωστάκη Βασιλειάδη και τους Πανίκο και Χριστάκη Γιολίτη, που έπαιξαν στον Απόλλωνα, βάζοντας τη δική τους σφραγίδα, γράφοντας

μια ξεχωριστή σελίδα στους «κυανόλευκους» της Λεμεσού.

ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΙ ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ

Ο Γιαννάκης ήταν ο μεγαλύτερος από τους αδελφούς Βασιλειάδη και ξεκίνησε -όπως ήταν λογικό- και τέλειωσε πιο νωρίς το ποδόσφαιρο στον Απόλλωνα από τον Κωστάκη. Για μια δεκαετία πάντως 1960-70 ήταν μαζί στην ομάδα και πανηγύρισαν την κατάκτηση δύο κυπέλλων.

Ο Γιαννάκης Βασιλειάδης αγωνιζόταν στη θέση τού μέσα αριστερά, με τον αριθμό 6, και αποτελούσε τον συνδετικό κρίκο της άμυνας. Ήταν ο βοηθός του Πανίκου Κρυστάλλη στο γήπεδο και διακρινόταν για τις άψογες ντρίπλες του, τα θαυμάσια και ασύλληπτα σουτ του. Δεν ήταν γρήγορος παίκτης, όμως έπαιζε με το μυαλό και του και πέτυχε αξιόλογα τέρματα.

Έπαιξε από το 1955 μέχρι το 1970 και ήταν στην ομάδα του Απόλλωνα που το 1956 πήρε το πρωτάθλημα β’ κατηγορίας και τον επόμενο χρόνο έπαιξε για πρώτη φορά στην Α’ κατηγορία και έκτοτε είναι στους μεγάλους. Μαζί του ήταν και οι Φανταίο,ς Πρωτοπαπάς, Παύλου, Λαμάρης, Παναγιώτου, Ιωαννίδης, Περεντός, Διανέλλος, Κονναρής, Κρ. Βέβης, Μιχ. Γαβαλάς, Παπαδήμας, Χαραλάμπους, Π. Κρυστάλλης, Δ. Αντωνίου, Μαυρής, Σιαμαλάς, Βουδάσκας, Σταυρινίδης.

Τα πιο πολλά του τέρματα τα πέτυχε την περίοδο 1960-61, συνολικά έξι. Τρία τέρματα σημείωσε τις περιόδους 1962-63 και 1964-65, ένα γκολ το 1966-67, πέντε γκολ το 1968-69 και ένα το 1969-70.

Ο Κωστάκης Βασιλειάδης ήταν καθαρόαιμος σέντερ φορ παίζοντας από τα 17 του στην ομάδα. Πρωτόπαιξε το 1959 και τερμάτισε το 1972. Ήταν ο φόβος και ο τρόμος των αντιπάλων τερματοφυλάκων με τα απίθανα, τρομερά και φαρμακερά του σουτ. Διακρίθηκε ιδιαίτερα για τις καρφωτές κεφαλιές του. Ήταν διεθνής.

Ήταν ο μόνιμος σκόρερ του Απόλλωνα και μια χρονιά μοιράστηκε το βραβείο του πρώτου σκόρερ στο πρωτάθλημα. Ήταν την περίοδο 1970-71 όταν πέτυχε 11 τέρματα, μαζί με τους Α. Στυλιανού (ΑΠΟΕΛ), Π. Ευθυμιάδη (Ολυμπιακός). Η πιο παραγωγική χρονιά του ήταν το 1966-67, όταν πέτυχε 17 τέρματα. Την περίοδο 1961-62 πέτυχε 3, το 1962-63 πέτυχε 8, όπως και τις περιόδους 1965-66 και 1967-68. Το 1968-69 πέτυχε 11 τέρματα και την επόμενη χρονιά 7.

ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΓΙΟΛΙΤΗ

ΚΑΤΙ παρόμοιο έχουμε και στην περίπτωση των αδελφών Γιολίτη. Ο Πανίκος ήταν πιο μεγάλος από τον Χριστάκη και γι' αυτό ξεκίνησε και τέλειωσε πιο νωρίς, παρόλο που στη δεκαετία του '70 συνυπήρξαν στην ομάδα.

Ο Πανίκος Γιολίτης στα 20 του χρόνια πανηγύρισε το πρώτο του κύπελλο με τον Απόλλωνα (4-2 τη Σαλαμίνα το 1966), στο οποίο πέτυχε μάλιστα το πρώτο τέρμα. Έπαιζε ως αμυντικός χαφ αλλά είχε και μεγάλη προσφορά στην επίθεση. Ξεκίνησε το 1963 και τέλειωσε το 1974 σημειώνοντας 12 τέρματα, τα πιο πολλά το 1968-69, που ήταν 4. Δυνατός, πεισματάρης και έξυπνος παίκτης είχε ηγετικά χαρίσματα, δυνατό σουτ και καλός στις στατικές φάσεις. Όταν ξεκίνησε ήταν στην ομάδα οι αδελφοί Βασιλειάδη και οι Γεωργιάδης, Όρρος, Κρ. Βέβης, Καβάζης, Κύρου, Παναγίδης, Γαβαλάς, Αντωνίου, Πετρίδης, Πολυβίου, Κρυστάλλης κ.ά., ενώ προς το τέλος της καριέρας του ήταν οι Γ. Παπαϊωάννου, Αριστείδου, Αντρονίκου, Μέης, Γεννάρης, Πελεντρίτης, Κακουλλής, Ζορμπάς, Κυριακίδης, Λάμπρου, Δημητρίου, Παναγίδης, Στυλιανού, Α. Κωνσταντίνου.

Σ’ αυτήν την εποχή ήταν και ο Χριστάκης Γιολίτης που έπαιξε για πρώτη φορά την περίοδο 1968-69 και αγωνίστηκε για μια δεκαετία. Ήταν το 8άρη του Απόλλωνα κάνοντας αρκετή δουλειά στη μεσαία γραμμή. Ήταν ηγετική μορφή της ομάδας, με άριστη τεχνική κατάρτιση, δυνατό σουτ και πέτυχε αρκετά τέρματα. Διεθνής ποδοσφαιριστής αλλά δεν ευτύχησε να πανηγυρίσει κάποιον τίτλο με τον Απόλλωνα. Την περίοδο 1972-73 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 11 τέρματα. Το 1970-71 πέτυχε 2 γκολ, όπως και την επόμενη χρονιά. Το 1973-74 πέτυχε 4 γκολ, το 1974-75 επίσης 4, όπως και την επόμενη περίοδο. Ένα γκολ σημείωσε το 1976-77, 4 το 1977-78 και 3 το 1978-79.

Ο Χρ. Γιολίτης στη δεκαετία του ΄70 είχε παίξει και με τους Γιαγκουδάκη, Α. Χριστοδούλου, Γ. Ιωάννου, Βάλτερ, Μ. Κακουλλή, Γεωργίου, Λάμπρου, Χρυσοστόμου, Αριστείδου, Τέμπλοφ, Ερμογένους κ.ά.