Προβάδισμα πρόκρισης για Μπάρτσα(VIDEO)

«Αγκαλιά» με την πρόκριση στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Μπαρτσελόνα.

Manchester City vs Barcelona 1-2 I All Goals... by AcisTV

Τρία 24ωρα μετά την ήττα-σοκ από τη Μάλαγα στην πριμέρα ντιβιζιόν, οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ», στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» της διοργάνωσης και, πλέον, έχουν τον πρώτο λόγο για να συνεχίσουν στη διοργάνωση ενόψει της

ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 18 Μαρτίου στο «Καμπ Νου».Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μπαλουγκράνα» ήταν ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 16΄ από το λάθος του Κομπανί «κεραυνοβόλησε» τον Χαρτ, ενώ στο 30΄ από το γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα με προβολή «έγραψε» το 0-2.Η Σίτι ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και στο 69΄ μείωσε με τον Αγουέρο, μετά από καταπληκτική ενέργεια του Νταβίντ Σίλβα. Πάνω που οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση, έμειναν με 10 παίκτες μετά την (αυστηρή) αποβολή του Κλισί (74΄) και κάπου εκεί η πλάστιγγα του ματς έγειρε οριστικά υπέρ των Ισπανών, που στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» την υπόθεση πρόκριση, αλλά ο Χαρτ απόκρουσε το πέναλτι του Μέσι (το κέρδισε ο Αργεντινός από το Ζαμπαλέτα). ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Μ.Πελεγκρίνι): Χαρτ, Κομπανί, Ζαμπαλέτα, Κλισί, Ντεμικέλις, Φερνάντο, Μίλντερ, Νασρί (62΄ Φερναντίνιο), Σίλβα (78΄ Σανιά), Τζέκο (68΄ Μπονί), ΑγουέροΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λ.Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μασεράνο, Ζόρντι Άλμπα, Ντάνιελ Άλβες (75΄ Αντριάνο), Ράκιτιτς (71΄ Ματιέ), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ (80΄ Πέδρο).