Πρώτη ανατροπή, με μπόλικο άγχος

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να γυρίσουν τα εις βάρος τους δεδομένα και να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκηΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 110’ ΘεοδώρουΟΜΟΝΟΙΑ 366’ Ποτέ (πεν.), 73’ Γκαρσία, 89’ ΦοφανάΣε αντίθεση με το παιχνίδι κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη, όπου η Ομόνοια είχε περάσει διά υγιεινού περιπάτου από το «Τάσος Μάρκου», χθες τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Αγία Νάπα. Οι «πράσινοι» χρειάστηκε να ιδρώσουν πολύ, να παίξουν φουλ επίθεση στην επανάληψη και με μπόλικο άγχος να καταφέρουν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Αγίας Νάπας (1-3), που προηγήθηκε και μέχρι το 65’ κρατούσε το προβάδισμα. Ο Ποτέ με εύστοχη

εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ο Γκαρσία στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έδωσε το προβάδισμα στην Ομόνοια και ο Φοφανά «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, αφού προηγουμένως ο Ποτέ είχε χάσει πέναλτι. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ανατροπή που πετυχαίνει το «τριφύλλι» στο πρωτάθλημα.Η Ομόνοια έφτασε στους 35 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στο -4 από τη δεύτερη θέση και στο +1 από την Ανόρθωση. Αντίθετα, η Αγία Νάπα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει βαθμολογικό κέρδος, όμως τελικά μίλησε η ανωτερότητα της αντιπάλου, μένοντας στους 12 βαθμούς και στην τελευταία θέση.Ανούσια υπεροχήΗ Ομόνοια, όπως αναμενόταν, ήταν η ομάδα που ανέλαβε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, είχε την κατοχή της μπάλας και γυρόφερνε έξω από την περιοχή της Αγίας Νάπας. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με διπλή άμυνα ζώνης είχαν πρώτιστο στόχο να διατηρήσουν το μηδέν παθητικό και να δημιουργήσουν πρόβλημα στην αντίπαλο στις αντεπιθέσεις. Στο 9’ οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία, όταν ο Ρόντρι έπιασε τον «κεραυνό» έξω από την περιοχή, όμως ο Κίττος δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε την μπάλα με γροθιές.Κόντρα στη ροήΚόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Θεοδώρου (10’). Ο Παναγιότοφ κέρδισε το φάουλ αριστερά, στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Θεοδώρου πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος, με τον Μορέιρα να πέφτει αλλά να μην προλαβαίνει την μπάλα, παρά το γεγονός ότι την ακούμπησε πριν καταλήξει στα δίκτυα.Οι «πράσινοι», πάντως, εξέφρασαν παράπονα για την ευκολία με την οποία καταλόγισε το φάουλ ο κ. Ψευδιώτης, το οποίο, όπως φάνηκε και από την επαναληπτική προβολή, ήταν αυστηρό.Αντέδρασε, αλλά…Οι φιλοξενούμενοι, μετά το γκολ που δέχτηκαν, πίεσαν ώστε να φέρουν το σκορ στα ίσα και πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά, δημιούργησαν και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με δράστη τον Κιρμ. Αρχικά στο 15’ ο Σλοβένος μέσος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και δύο λεπτά αργότερα (17’), εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λομπζιανίτσε έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φούσκο, που ήταν σε πολύ κοντινή απόσταση, και σωστά δεν δόθηκε παράβαση.Αύξησε την πίεσηΌσο περνούσε η ώρα, η πίεση της Ομόνοιας γινόταν ολοένα και εντονότερη, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν ανέπαφη της εστία τους συνεχίζοντας να παίζουν με διπλή άμυνα ζώνης. Στο 33’ οι «πράσινοι» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Μαργκάσα έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Κιρμ έδωσε στον Ράμος, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ και τον Κίττο να διώχνει με τα πόδια.Χωρίς φάση μέχρι το 60’Ο τεχνικός της Ομόνοιας, βλέποντας την ομάδα του να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει στο ζητούμενο, με την έναρξη της επανάληψης έριξε στο παιχνίδι τον Σκέμπρι και δέκα λεπτά αργότερα τον Φοφανά, θέλοντας να δώσει περισσότερη ταχύτητα. Παρ’ όλα αυτά μέχρι το 60’ δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 58’ η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι, όμως και πάλι σωστά δεν δόθηκε κάτι, αφού ήταν από πολύ κοντά.Ποτέ, από τα 11 βήματαΤο ζητούμενο για τους «πράσινους» ήρθε από τα 11 βήματα με δράστη τον Ποτέ, που έφτασε τα 15 τέρματα. Ο κ. Ψευδιώτης υπέδειξε την εσχάτην των ποινών μετά το χέρι του Αντωνίου εντός περιοχής. Ο Ποτέ, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, νίκησε τον Κίττο (66’) κάνοντας το 1-1.Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, με τον Φοφανά να κάνει το δυνατό σουτ και τον τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας να διώχνει εντυπωσιακά.Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια (72’), με τον Σκέμπρι να πλασάρει τον Κίττο και τον Μαρκόφσκι προ της γραμμής να διώχνει.Γκολ με την πρώτη!Στο 72’ ο Κώστας Καϊάφας πέρασε στο παιχνίδι τον Γκαρσία αντί του Ράμος και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πριν καν περάσουν 15 δευτερόλεπτα (73’), ο Ισπανός φορ πλάσαρε τον Κίττο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (2-1).Χαμένο πέναλτιΟι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουν το παιχνίδι στο 82’, όταν ο Φοφανά κέρδισε πέναλτι, ο Ποτέ ανέλαβε την εκτέλεσή του, όμως έστειλε την μπάλα έξω.«Καθάρισε» ο ΦοφανάΈνα λεπτό πριν από το 90’ ο Φοφανά «καθάρισε» για λογαριασμό της ομάδας του. Ο Λεάντρο έδωσε στον Αφρικανό επιθετικό, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Κίττο κάνοντας το 3-1.ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κίττος, Μαρκόφσκι, Φούσκο, Μέρτακκας (65' M'Γκούνι), Αντωνίου, Μπάμπα, Τσούρτσουριτς (83' Τζιωρτζιής), Θεοδώρου, Παναγιότοφ, Χάμπερ (87' Μέσσιος), Μάρτσιεφ.ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Μαργκάσα, Λομπιανίτζε, Λεάντρο, Ρούνιε, Ρόντρι (55' Φοφανά), Οικονομίδης, Κιρμ, Ρούμπιο (46' Σκέμπρι), Ράμος (73' Γκαρσία), Ποτέ.ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάμπα, Φούσκο, Μάρτσιεφ - Ρούνιε.ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας ΨευδιώτηςΒΟΗΘΟΙ: Σωτήρης Βίκτωρος, Μιχάλης Μαρίνου, Κώστας Νικολάου (4ος)ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ανδρέας ΔημητρίουΚώστας Καϊάφας: «Δίκαιη και σημαντική νίκη»Δίκαιη και σημαντική χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο Κώστας Καϊάφας: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη μεγάλη νίκη. Τώρα έρχονται πιο δύσκολα παιχνίδια. Θεωρώ ότι δικαιούμασταν τη νίκη, αφού ήμασταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, παρά το ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια καλή ομάδα, με καλούς παίκτες και τακτική. Κερδίσαμε δίκαια και ξαναλέω ότι ήμασταν καλά προετοιμασμένοι. Καλή συνέχεια στην Αγία Νάπα. Τον κόσμο, τον θέλουμε δίπλα μας στο επόμενο παιχνίδι».Σάββας Θεοδώρου: «Παρά το γεγονός ότι ευτυχήσαμε να προηγηθούμε, στο β’ ημίχρονο είχαμε εναντίον μας τον δυνατό άνεμο και την αναμενόμενη μεγάλη πίεση από την Ομόνοια. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου, έκαναν μεγάλη προσπάθεια, χάσαμε από μία μεγάλη ομάδα. Οι παίκτες στα αποδυτήρια έδωσαν υπόσχεση ότι θα παλέψουν όλα τα παιχνίδια, γιατί δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από κανένα».