Πρόκριση με τεσσάρα για τη Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε με 4-1 εντός έδρας την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Γερμανίας.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο Bay Arena μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γιουνές, ωστόσο η Μπάγερ ισοφάρισε πριν το τέλος του ημιχρόνου με πέναλτι του Λούκας Αλάριο.

Η επανάληψη όμως ήταν πολύ διαφορετική καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για... αστεία, και με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισαν» την πρόκριση. Ο Ταπσόμπα έκανε το 2-1 στο 49ο λεπτό ενώ ο Ντιαμπί στο 67' διαμόρφωσε το 3-1.

Η Μπάγερ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τα στο 73' για δυνατό μαρκάρισμα, δεν κινδύνεψε ωστόσο και πέτυχε και τέταρτο τέρμα στο 87ο λεπτό με τον Ντιαμπί για το τελικό 4-1 που την έδωσε μια εύκολη πρόκριση στους 8 του κυπέλλου Γερμανίας.