Πολύ σκληροί για να πεθάνουν (vid)

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Οι πρωταθλητές αρνούνται να παραδώσουν το δαχτυλίδι. Ο Ουόριορς παρά το γεγονός ότι είδαν τον Ντουράντ να αποχωρεί τραυματίας στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, έδειξαν χαρακτήρα στο Τορόντο, πήραν τη νίκη με 106-105 και μείωσαν σε 3-2 τη σειρά των τελικών του NBA. Ο Κλέι Τόμπσον πήρε από το χέρι τους Γουόριορς στο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Οι Ουόριορς ξεκίνησαν δυνατά, με τον Κέβιν Ντουράντ να επιστρέφει και να έχει 2/2 τρίποντα στην αρχή, κάνοντας το 11-6. Οι Καναδοί έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα με τον Καουάι

να γράφει το 19-19, 5 λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Στο 12λεπτο ο Κάρι μέτρησε 14 πόντους, ενώ ο KD είχε 11.

Ο τραυματισμός του Ντουράντ... πάγωσε για λίγο τους Ουόριορς, οι οποίοι όμως με πρωταγωνιστή τον Κάζινς αντέδρασαν, και με τον Κάρι έγραψαν το 52-39. Ο Λάουρι κατάφερε να πάρει ο 3ο φάουλ του Γκριν, κάτι που έκανε έξαλλο τον Ντρέιμοντ που χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Οι Ράπτορς μείωσαν στον πόντο, αλλά το τρίποντο του Κάρι και το καλάθι του Λούνεϊ, έφεραν τη διαφορά στους 6 (62-56) στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Κερ πάτησε γκάζι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με τον Τόμπσον έκαναν το 75-63. Οι Καναδοί μείωσαν σε 84-78, σε μια περίοδο που ο Λέοναρντ πέτυχε μόλις ένα πόντο. Το επιμέρους του δωδεκαλέπτου ήταν 22-22.

Στην τέταρτη περίοδο έπεφταν κορμιά. Κάποια στιγμή ο Λέοναρντ το πήρε πάνω του και με 10 σερί πόντους έφερε μόνος του τούμπα το ματς, κάνοντας στο σκορ 103-97.

Εκεί όμως που όλα έμοιαζαν χαμένα για το Γκόλντεν Στέιτ, τα τρίποντα των Τόμπσον και Κάρι έκαναν το σκορ 103-106. Ακολούθησε το λέι-απ του Λάουρι, για να φτάσουμε στην τελευταία φάση του αγώνα, με το σουτ του γκαρντ των Ράπτορς να μη βρίσκει στόχο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-34, 56-62, 78-84, 105-106

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 12, Λέοναρντ 26 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκασόλ 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λάουρι 18 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γκριν 4, Πάουελ 2, Ιμπάκα 16 (6 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 11 (3), ΜακΚό

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΊΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ντρ. Γκριν 10 ( 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντουράντ 11 (3), Ιγκουοντάλα 5 (1), Κάρι 31 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 26 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπελ 2, ΜακΚίνι, Μπόγκουτ, Λούνι 4, Κάζινς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λίβικγκστον, Κουκ 3 (1)