Ποδαρικό Πελεγκρίνι στην La Liga... με νίκη - θρίλερ της Μπέτις

Με ωραίο γκολ του Κρίστιαν Τέγιο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπέτις μπήκε με το δεξί στην La Liga, με νίκη στη Βιτόρια επί της Αλαβές.

Η πρόσληψη του Μανουέλ Πελεγκρίνι από την Μπέτις έγινε με ξεκάθαρο στόχο να δείξει η ομάδα της Σεβίλλης ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με την περυσινή σεζόν, όπου τερμάτισε στα (πολύ) χαμηλά κλιμάκια της La Liga. Και, παρ' ότι τα... χρειάστηκαν, οι Βερδιμπλάνκος μπήκαν με το δεξί στην φετινή La Liga,
νικώντας 1-0 την Αλαβές στο «Μεντιθορόθα», χάρη σε πολύ ωραίο γκολ του Κρίστιαν Τέγιο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ακόμα και αν τα κατάφερε με νίκη – θρίλερ, η Μπέτις άξιζε το «τρίποντο», αφού ήταν πιο επικίνδυνη και, μάλιστα, είχε από ένα δοκάρι σε κάθε ημίχρονο, με... δράστες τους Γκουίντο Ροντρίγκες και Σέρχιο Κανάλες. Και η Αλαβές, πάντως, είχε τις ευκαιρίες της (στο δεύτερο ημίχρονο), με τον Κλαούντιο Μπράβο, όμως, να... κατεβάζει ρολά.