Πήρε φόρα.. ανηφόρα η «κυρία»

Σε συνεχή άνοδο η ομάδα του Αντρέ Πάους κέρδισε και τον Οθέλλο φτάνοντας στην τέταρτη διαδοχική της νίκηΟΘΕΛΛΟΣ 0ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2(4΄ Μακρής, 90΄ Γκονσάλβες)Ήταν να μην πάρει φόρα η Ανόρθωση. Η ομάδα του Πάους δείχνει ασταμάτητη μέσα στο 2015, καθώς με τη νίκη 2-0 σε βάρος του Οθέλλου, έφτασε στην 4η διαδοχική της επιτυχία στο πρωτάθλημα (είχε ενδιάμεσα και μια νίκη στο κύπελλο). Η «κυρία» δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχε όμως σωστή αμυντική λειτουργία, ήταν ουσιαστική, αποτελεσματική, και με ένα γκολ

στο ξεκίνημα του αγώνα και άλλο ένα στο φινάλε πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη, που την ανεβάζει 31 βαθμούς. Ο Μακρής ήταν ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη με το ένατο φετινό του γκολ, ενώ ο Γκονσάλβες στο ντεμπούτο του έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις. Ο Πορτογάλος επιθετικός ήταν πολύ κινητικός και έδειξε ότι θα προσφέρει σημαντικές λύσεις στην επίθεση.Ο Οθέλλος γι' ακόμα ένα ματς ήταν μαχητικός, προσπάθησε, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της αντιπάλου του. Ενδεχομένως να έπαιξε τον δικό της ρόλο η κούραση που επήλθε στους παίκτες, αφού μεσοβδόμαδα η νεοφώτιστη ομάδα έδωσε αρκετές δυνάμεις στη μεγάλη πρόκριση επί του Απόλλωνα. Ο Οθέλλος παρέμεινε στους 14 βαθμούς και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.Σκόραρε νωρίς και ξεμπέρδεψεΜε τις καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε το παιγνίδι για την Ανόρθωση, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς και να απλοποιήσει τα πράγματα. Η ομάδα του Πάους μόλις στο τέταρτο λεπτό, από στημένη μπάλα, πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ήταν μια εκτέλεση κόρνερ του Αβραάμ στην καρδιά της περιοχής του Οθέλλου, με τον Μακρή από κοντά να πλασάρει για το 1-0. Ένα γκολ που απάλλαξε τους ποδοσφαιριστές της «κυρίας» από το άγχος του αποτελέσματος.

Η συνέχεια βρήκε την Ανόρθωση να έχει τον απόλυτο έλεγχο, περιορίζοντας στο έπακρο τους μεσοεπιθετικούς του αντιπάλους, αλλά χωρίς να φτιάξει από την πλευρά της μεγάλες φάσεις. Είναι ενδεικτικό πως η επόμενη αξιόλογη ευκαιρία ήταν στο 20ό λεπτό, όταν ο Κάλβο έκανε ωραία μπαλιά στην περιοχή, αλλά η προβολή του Μακρή έστειλε την μπάλα λίγο εκτός εστίας. Ο ΟΘέλλος παρά τη φιλότιμη προσπάθειά του να βγει στην επίθεση δεν μπόρεσε να «νικήσει» την άμυνα της «κυρίας», παρά μόνο σε μια φάση στο τέλος του ημιχρόνου με σουτ του Τιάγο που μπλόκαρε ο Καμίνσκι.Πίεσε ο ΟθέλλοςΑνάλογη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς δεν δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, κυρίως στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η Ανόρθωση έχοντας το προβάδισμα στο σκορ διαχειρίστηκε αρχικά την όλη κατάσταση με σωστό τρόπο, παρόλο που δεν δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις. Στη συνέχεια όμως ο Οθέλλος ανέβηκε και πίεσε για ένα μικρό διάστημα. Θα μπορούσε βέβαια στο 66ο λεπτό να κερδίσει πέναλτι η ομάδα του Πάους, όταν ο Χόλγκερσον ανατράπηκε από τον Ρόιν, αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε την παράβαση.Από την άλλη ο Οθέλλος αρχικά έδειχνε ανήμπορος να δημιουργήσει, αλλά μετά το 65΄ κέρδισε μέτρα και όσο το σκορ ήταν στο εύθραυστο 1-0, ήξερε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά. Η ομάδα του Κώστα Σακκά απείλησε στο 67΄, όταν από γύρισμα του Ευθυμίου στην περιοχή, ο Τζέισον Δημητρίου προσπάθησε να διώξει σε κόρνερ, η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα, αλλά ο Καμίνσκι με δόση τύχης αποσόβησε τον κίνδυνο. Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Ευθυμίου ελίχθηκε ωραία από αριστερά, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Σάσι, ο οποίος ανενόχλητος μπροστά από το τέρμα νικήθηκε από τον Καμίνσκι.Τελευταία απόπειρα των τυπικά γηπεδούχων να φέρουν το ματς στα ίσα ήταν δέκα λεπτά πριν από το φινάλε με ένα σουτ του Τιάγο, το οποίο δεν βρήκε στόχο. Η Ανόρθωση, αφού άντεξε στην πίεση στο 15λεπτο (65-80), στη συνέχεια ανέβηκε και διατήρησε με ευκολία το προβάδισμά της. Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Εντέ έδωσε πάσα στον Γκονσάλβες, ο οποίος προ κενής εστίας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.Κίτρινες: Γκριν, Σάσι / Αβραάμ, ΜαραγκόςΟθέλλος: Ρόιν, Γκριν, Ευθυμίου, Βασιλείου, Ντονγκ, Χμαλάτζε, Πουτζιουρής, Γκριγκαλασβίλι, Τιάγο, Χατζηγιαννακού, Λοΐζου (58' Σάσι)Ανόρθωση: Καμίνσκι, Δημητρίου, Μάκος, Χόλγκερσον, Αβραάμ, Λαΐφης, Αμπουρτζάνια (70' Μαραγκός), Γκαρσία, Μακρής, Κάλβο, ΓκονσάλβεςΤο τρίτο ημίχρονο στο «Παπαδόπουλος»Ως βήμα εισόδου στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας χαρακτήρισε τη νίκη της Ανόρθωσης ο Αντρέ Πάους. Ο Ολλανδός τεχνικός: «Αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική, ο στόχος είναι η πρώτη εξάδα και κάναμε ένα καλό βήμα γι' αυτόν τον στόχο. Αρχίσαμε καλά, σκοράραμε γρήγορα, ο Μακρής ήταν ξανά στο κατάλληλο σημείο για να σκοράρει. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στον αντίπαλο γιατί έκανε ένα καλό παιχνίδι, κάναμε κάποια λάθη αλλά είμαι ευχαριστημένος επειδή δεν δεχθήκαμε γκολ. Ο αντίπαλος μάς πίεσε πολύ σε κάποια σημεία. Τώρα έχουμε έναν κεντρικό επιθετικό που κρατά μπάλα και αυτό μας δίνει περισσότερες επιλογές. Κάποιες φορές κρατούσαμε την μπάλα παρά να ψάξουμε τον Ίσμαελ».Από την πλευρά του ο Κώστας Σακκάς χαρακτήρισε άδικη την ήττα της ομάδας του: «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση και εύχομαι να εκπληρώσει τους στόχους της. Υπάρχουν λόγοι που δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Κάναμε ένα από τα καλύτερά μας δεύτερα ημίχρονα και σε γενικές γραμμές μας αδικεί το αποτέλεσμα. Δεν σταματάμε εδώ, πρέπει να διορθώσουμε κάποια λάθη γιατί στο ποδόσφαιρο κάποιοι αγώνες κρίνονται στις λεπτομέρειες, όπως σήμερα. Αν πετυχαίναμε γκολ σε μιαν από τις ευκαιρίες που κάναμε... Θεωρώ ότι μας αδικεί το αποτέλεσμα. Μας έχουν λείψει κάποιες απουσίες και σε κάποια φάση μας στοίχισαν. Θέλω να πω ότι πρέπει να μείνουμε όλοι κοντά στην ομάδα. Τα παιδιά είναι πολύ στεναχωρημένα και χρειάζονται στήριξη. Πρέπει να τους στηρίξουμε».«Ήρθα για να μείνω»ΙΣΜΑ ΓΚΟΝΣΑΛΒΕΣΑποφασισμένος να πετύχει στη δεύτερη ευκαιρία που του δίνεται να αγωνιστεί στο κυπριακό ποδόσδφαιρο παρουσιάζεται ο Ίσμα Γκονσάλβες. Ο Πορτογάλος φορ με θητεία στον ΑΠΟΕΛ, και τώρα στην Ανόρθωση, πέτυχε χθες το πρώτο του γκολ και μετά το τέλος του αγώνα έστειλε μήνυμα στον κόσμο της νέας του ομάδας: «Ήρθα πίσω στην Κύπρο για να δείξω στον κόσμο ότι είμαι καλός παίκτης και μπορώ να πάω καλύτερα. Είμαι δανεικός με οψιόν και θα προσπαθήσω να δείξω ότι είμαι καλός για να μείνω στην Κύπρο. Κοιτάμε αγώνα με αγώνα και θα δούμε στο τέλος πού θα είμαστε. Συνεχίζουμε τη δουλειά».