Ακάθεκτοι οι Μαδριλένοι

ΙΣΠΑΝΙΑΕύκολες νίκες πέτυχαν Ρεάλ και Ατλέτικο στην 21η αγωνιστική της ΠριμέραΑλώβητες συνεχίζουν την πορεία τους στο ισπανικό πρωτάθλημα οι δύο ομάδες της Μαδρίτης. Η μεν Ρεάλ συνέτριψε με 4-1 τη Σοσιεδάδ και η δε Ατλέτικο επικράτησε εύκολα με 3-1 της Εϊμπάρ.Η Σοσιεσάδ έκανε το… λάθος να προηγηθεί μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και η Ρεάλ Μαδρίτης την «τιμώρησε» 4-1 συνεχίζοντας ακάθεκτη στην κορυφή της Primera Division! Μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ βρέθηκε με το προβάδισμα μέσα στο «Μπερναμπέου» και το πανηγύρισε δεόντως.

Δεν πρόλαβε όμως να χαρεί για πολύ το γκολ του Ελουστόντο. Στο 3ο λεπτό ο Ροντρίγκεζ απάντησε για τη «βασίλισσα», με τον Ράμος ν' αποκαθιστά την τάξη (37') πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Μπενζεμά και με δυο δικά του τέρματα διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.Άνετη νίκη είχε και η συμπολίτισσα Ατλέτικο. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε φρόντισε από νωρίς για τη νίκη και έφτασε άνετα στο 3-1 απέναντι στην Εϊμπάρ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Primera Division.Ο αποκλεισμός στο Κύπελλο από την Μπαρσελόνα έδειξε πως ανήκει στο παρελθόν για τους «ροχιμπλάνκος», που δεν επηρεάστηκαν καθόλου και καθάρισαν εύκολα το παιχνίδι. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.Η Ατλέττικο ανέβασε με το… καλησπέρα στροφές και στη συνέχεια ο Μάντζουκιτς ανέλαβε δράση. Με δύο γκολ του Κροάτη στο 23ο και στο 25ο λεπτό, οι παίκτες του Σιμεόνε «κλείδωσαν» τη νίκη και απ' εκεί και πέρα έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Η Εϊμπάρ πάλεψε όσο μπορούσε και ο Πιοβακάρι στο φινάλε κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής (89’).Βήμα παραμονής η ΜπιλμπάοΜε δύο γκολ ο Αντούριθ έδωσε τη νίκη 2-0 στην Αθλέτικ Μπιλμπάο επί της Λεβάντε εκτός έδρας, σε ένα τεράστιο βήμα της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε για την παραμονή!Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο, αλλά όποιες ευκαιρίες και να είχαν μπροστά στην εστία της Μπιλμπάο έπεσαν στο… κενό, με τον Ιραϊθόθ να κρατάει το «μηδέν» παθητικό για τους Βάσκους. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Αντούριθ πήρε το… όπλο του.

Στο 48ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους, και «χτύπησε» και πάλι στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε «σκαρφάλωσε» στη βαθμολογία, τη στιγμή που βύθισε τη Λεβάντε στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς, όσους και η Αλμερία.Σημαντική νίκη πέτυχε και η Γρανάδα, επικρατώντας με 1-0 της Έλτσε.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΡάγιο Βαγεκάνο-Λα Κορούνια 1-2(22' Μπουένο-10', 72' πεν. Μπόρχες)Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 4-1(3' Χ. Ροντρίγκεζ, 37' Ράμος, 52', 77' 1' Ελουστόντο)Εϊμπάρ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3(89' Πιοβακάρι - 7' Γκριεζμάν, 23', 25' Μάτζουκιτς)Γρανάδα-Έλτσε 1-0(56' Κόρδοβα)Θέλτα-Κόρδοβα 1-0(56' Νολίτο)Λεβάντε-Μπιλμπάο 0-2(48’, 90’ Αντούριθ)Αλμερία-Χετάφε 1-0(44΄ Έτγκαρ)Σεβίλη-Εσπανιόλ?????/ΣήμεραΜάλαγα-Βαλένθια 21:45ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(σε 21 αγώνες)1. Ρεάλ Μαδρίτης 51 -20αγ.2. Μπαρσελόνα 47 -20αγ.3. Ατλέτικο Μαδρίτης 474. Βαλένθια 41 -20αγ.5. Σεβίλη 39 -19αγ.6. Βιγιαρεάλ 38 -20αγ.7. Μάλαγα 32 -20αγ.8. Εϊμπάρ 279. Εσπανιόλ 26 -20αγ.10. Θέλτα 2411. Ράγιο Βαγεκάνο 2312. Αθλέτικ Μπιλμπάο 2313. Σοσιεδάδ 2214. Λα Κορούνια 2115. Χετάφε 20 -20αγ.16. Αλμερία 1917. Κόρντομπα 1818. Γρανάδα 1819. Έλτσε 1720. Λεβάντε 16*Μπαρσελόνα και Βιγιαρεάλ αγωνίζονταν αργά χθες βράδυ.