Πήρε αυτό που ήθελε η ΑΕΛ / Έπεσε η Ομόνοια (Αποτελέσματα)

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 3-0 (25-19, 25-17, 25-15)

Το τρίποντο που της επιτρέπει να βλέπει με αισιοδοξία την μάχη του τίτλου στις δυο τελευταίες αγωνιστικές πέτυχε την Τρίτη η Robo Markets ΑΕΛ. Εκμεταλλευόμενη την έδρα της ηομάδα του Στέλιου Μασιά κέρδισε την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 42 βαθμούς. Η Λεμεσιανή ομάδα αναμένει την

εξέλιξη του Ομίλου τίτλου για να φανούν οι πιθανότητες κατάκτησής του. Η Ολυμπιάδα πάλεψε στην Λεμεσό, αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους. Ο αγώνας είχε διάρκεια 74’

H Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε τους πρώτους τρεις πόντους αλλά η Ολυμπιάδα ισοφάρισε γρήγορα 03-03. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν πολύ καλύτερες και ξέφυγαν 18-13, για να επιβληθούν με 25-19 σε  26’ γράφοντας το 1-0.

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε τους πρώτους πόντους του σετ, αλλά η προσφυγική ομάδα δεν έχασε την επαφή της με το σκορ ενώ προηγήθηκε 09-10. Προοδευτικά, η Robo Markets ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί 16-14, να ξεφύγει μετά 23-17  και να κερδίσει 25-17 σε 25’ ανοίγοντας την «ψαλίδα» στο σκορ 2-0.

Οι ισορροπίες στο τρίτο σετ έφεραν εναλλασσόμενη υπεροχή με την Robo Markets ΑΕΛ να προηγείται 06-04 και την Ολυμπιάδα να προηγείται με τη σειρά της 07-08. Η ομάδα του Γιαπάνη διατηρούσε την αυτοκυριαρχία της 10-13, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ ισοφάρισε 13-13. Η ισοφάριση βοήθησε την Robo Markets ΑΕΛ που ξέφυγε 18-13 και 20-15 για να κερδίσει 25-15 σε 23’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):De Souza, Σπύρου, Dudnikova, Πεχλιβάνη, Stedile, Παύλου – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγή: Στεφανίδου- Gryban, Κατσουνωτού

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Simanowski, Juric, Cudworth, Donchuk, Hudima, Mανίταρου – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Διάκου

TΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-19, 25-15, 25-13)

Μια σεζόν κράτησε η παρουσία της Ομόνοιας στην ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «πράσινες» την Τρίτη το βράδυ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου δέχθηκσαν την 17η ήττα τους σε 18 αγώνες από το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου και υποβιβάστηκαν. Η ομάδα του Π. Παύλου προσπάθησε στο Αυγόρου να διατηρήσει ελπίδες παραμονής χωρίς επιτυχία. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας για τρίτη φορά την Ομόνοια με 3-0 σετ και έμεινε στα «σαλόνια» δυο αγώνες πριν το φινάλε.

To UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προηγήθηκε 06-04 στο πρώτο σετ, αλλά η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα 09-12. Η ομάδα του Αυγόρου ισοφάρισε όμως 13-13 και εν τέλει ξέφυγε 20-15 για να πάρει το σετ με 25-19 σε 27’ και πήρε το προβάδισμα.

Μετά τους αρχικούς πόντους (07-07), το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου επέβαλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε 13-08, αλλά οι «τριφυλλοφόρες» δεν άφησαν τις γηπεδούχες να ξεφύγουν 18-15. Τελικά, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε 25-15 σε 25’ και έγραψε το 2-0 σετ.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν ανώτερο και στο τρίτο σετ αφού βρέθηκε μπροστά 07-03, με την Ομόνοια να μειώνει στον πόντο 10-09. Οι παίκτριες του Ζυμαράκη είχαν λύσεις και ξέφυγαν 16-11 ενώ με το 23-13 έβαλαν βάσεις νίκης. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε 25-13 σε 23’ και πήρε την νίκη σωτηρίας με 3-0 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Ζυμαράκη, Μιχαήλ, Χρίστου, Paloma,  Ευσταθίου, Λουκά – Λίμπερο: Παπαδοπούλου.

OMONOIA(Π. ΠΑΥΛΟΥ): Mαργιόλα, Popolitova, Μacklasky, Kλατσιά, Γ. Παπασάββα, Αλεξάνδρου. – Λίμπερο: Χαραλάμπους – Αλλαγές: X. Παπασάββα, Onuki –Χαραλάμπους

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Μ. Κοκκωνή

Επόπτες: B. Βασιλείου – Κ. Μάρκου

Σημειωτές: Α. Κυριάκου – Μ. Χαραλάμπους

Παρατηρητής Αγώνα: A. Καλλής