Παλικαρίσια" νίκη η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 6ο λεπτό, όμως νίκησε με 2-0 την Κόρτραϊκ στις Βρυξέλλες και διατηρήθηκε στο -1 από την Μπριζ (videos)Η Μπριζ νίκησε με 3-0 την Μουσκρόν και διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή, ενώ η Άντερλεχτ παρέμεινε έναν βαθμό πίσω της, επικρατώντας με 2-0 της Κόρτραϊκ, αν και έπαιζε με 1- παίκτες σε όλο το ματς.Συγκεκριμένα, ο Ρονάλντο αποβλήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, όμως η ομάδα των Βρυξελλών άνοιξε το σκορ στο 40' με τον Ντεφούρ και στο 85' διαμόρφωσε το

τελικό 2-0 ο Ντέντονκερ, με τον Μάρουσιτς να έχει αποβληθεί από το 81' για τους φιλοξενούμενους.Το κακό για την Άντερλεχτ είναι πως τραυματίστηκε ο Ντεφούρ, ενώ να θυμίσουμε πως η Κόρτραϊκ δεν είναι μη υπολογίσιμος αντίπαλος, καθώς πριν το ματς είχε 4 βαθμούς λιγότερους από την Άντερλεχτ. Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής: ΠαρασκευήΣταντάρ Λιέγης - Σερκλ Μπριζ 1-0 (89' Ρικαρντό Φατί) ΣάββατοΣαρλερουά - Λόκερεν 1-0 (54' Τενμόν)Ζούλτε Βάρεχεμ - Μέχελεν 2-3 (5' Ζιμπέρ, 43' Μεντί / 16' Ανί, 60' Ντε Βίτε, 76' Βερντιέ)Λιρς - Γκενκ 0-2 (3' Σχάιβερς, 84' Ντε Κέλαρ)Βέστερλο - Οστάνδη 3-0 (26' Χέντενς, 35' πέν. Σχάουτερντεν, 82' Αουλάντ) ΚυριακήΜπριζ - Μουσκρόν 3-0 (50' Ισκιέρδο, 52' Ντε Σούτερ, 87' πέν. Σίμονς)Άντερλεχτ - Κόρτραϊκ 2-0 (40' Μίτροβιτς, 85' Ντέντονκερ)Βάασλαντ-Μπέβερεν - Γάνδη (21:00)