Όταν ο Ζαράτε "πάγωσε" το ΓΣΠ (video)

Ο Γκονζάλο Ζαράτε ανακοινώθηκε από την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και τη νέα περίοδο θα αγωνίζεται στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Ο 34χρονος Αργεντινός έχει πλούσιο βιογραφικό, αφού αγωνίστηκε σε αρκετά υψηλό επίπεδο και ως εκ τούτου αναμένεται να βοηθήσει με την ποιότητα και την εμπειρία του την ΕΝΠ να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο Ζαράτε έχει παρελθόν στην Κύπρο,

αφού ήταν εκείνος που σκόραρε το 2010 επί της Ομόνοιας στον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ και έδωσε προβάδισμα στη Σάλτσμπουργκ.

Ήταν στο 8ο λεπτό, όταν ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή και έπιασε στον ύπνο τον μετέπειτα προπονητή τερματοφυλάκων του ΑΠΟΕΛ Ντράγκοσλαβ Γέβριτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποκρούσει το σχετικά εύκολο σουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 1-1, όμως η ζημιά έγινε. Η Σάλτσμπουργκ είχε το εκτός έδρας τέρμα και στον επαναληπτικό στην Αυστρία επικράτησε εύκολα με 4-1.