Ολυμπιακός-Ομόνοια 3-0: "Τριάρα"... παραμονής για τους μαυροπράσινους!

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα έδειξε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας αφού επικράτησε με 3-0 απέναντι στην Ομόνοια στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των μπαράζ του Β΄ Γκρουπ για το πρωτάθλημα Cyta.

Βήμα παραμονής στην μεγάλη κατηγορία για τους "μαυροπράσινους", οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση μετά την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τον Εθνικό. Κι έτσι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 28 βαθμούς στην 9η θέση, 9 βαθμούς μπροστά από την ζώνη υποβιβασμού

με τον πρότελευταιο Εθνικό Άχνας να έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Από την άλλη η Ομόνοια έκανε μια κάκιστη εμφάνιση λίγο πριν το κρίσιμο επαναληπτικό με αντίπαλο την ΑΕΛ για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca-Cola. Μία ήττα που θα ήθελαν να ξεχάσουν γρήγορα οι πράσινοι.

Τα τέρματα σημείωσαν οι Σάλι (9΄, 24΄ πεν.) και ο Μακρής με φοβερό ψαλιδάκι στο 69΄. Χαμένο πέναλτι για τους τυπικά φιλοξενούμενους με τον Μάταβζ στο 85’.

O αγώνας:

9' Γκολ για τον Ολυμπιακό και 1-0! Ο Μανρίκε επιχείρησε το σουτ, έδιωξε ο Φαμπιάνο αλλά στην επαναφορά ο Σάλι πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ

14΄ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, άστοχο σουτ ο Κονφέ από το γύρισμα του Μανρίκε

19' Φωνές για πέναλτι από τον Ολυμπιακό σε χέρι του Παναγιώτου

-Η φάση εξετάζεται από το ΒΑΡ

22΄ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Κίτρινη στον Παναγιώτου

23' Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 από το σημείο του πέναλτι. Δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σάλι, καθώς νίκησε τον Φαμπιάνο από τα 11 βήματα

29' Σουτ από τον Πεχλιβάνη, μαζεύει ο Φαμπιάνο

34' Κεφαλιά του Μάταβς, η μπάλα έξω

41΄ Ωραία ατομική προσπάθεια ο Κυριάκου, τελείωμα με το αριστερό, άουτ η μπάλα

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

56΄ Κεφαλιά του Μακρή, Φαμπιάνο σε ετοιμότητα

68' Ο Κύπριος άσος των μαυροπρασίνων έπιασε ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι, νίκησε τον Φαμπιάνο και το πανηγύρισε έξαλλα

68' Τρομερό γκολ από τον Μακρή και 3-0 ο Ολυμπιακός!

73' Σουτ από τον Λοβέρα, διώχνει εντυπωσιακά ο Μολ

81΄ Εξετάζει το ΒΑΡ φάση για πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας- Παράβαση του Χαραλάμπους στον Κακουλλή

-Στο on-field review ο ρεφ Θωμάς Χατζηβασιλείου για 2η φορά στο ματς- Υπάρχει καθαρή παράβαση

85' Εκτέλεσε το πέναλτι ο Μάταβς, το έπιασε ο Μολ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ν.Τούτιτς): Μολ, Σαμπίνια (84΄ Γουακάσο), Μουκτάρης, Σάλι, Μακρής (78΄ Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο (62΄ Χαραλάμπους)

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Μπόβεδα, Ανδρονίκου, Γκουστάβο, Γουίλσον, Ευτυχίδης, Ντιαγνέ, Μανιάς

Ομόνοια (Ν.Λένον): Φαμπιάνο, Κίκο (54΄ Λέζιακς), Λανγκ, Γιούστε, Παναγιώτου, Μιξ (54΄ Μπασιρού), Χαραλάμπους, Μποτεάκ, Παπουλής (70΄ Λοβέρα), Ασάντε (54΄ Λοϊζου), Μάταβζ

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Ευαγγέλου, Ασημένος, Χρίστου, Σάββα, Κακουλλής

Κίτρινες: Μακρής /Παναγιώτου, Ασάντε, Μιξ

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος