Ο Τουρέ "λύτρωσε" τη Σίτι (βιντεο)

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 2-1 της Σουόνσι στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από δύο αγωνιστικές. Ο Γιάγια Τουρέ "λύτρωσε" τους "πολίτες" με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Μάντσεστερ Σίτι τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στη Σουόνσι, αλλά στο τέλος μίλησε η κλάση και η ποιότητα του Γιάγια Τουρέ. Στο βροχερό Μάντσεστερ, οι "πολίτες" πήραν προβάδισμα στο 25ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Βίλφριντ Μπονί, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ

του Χέσους Νάβας. Οι παίκτες του Μάνουελ Πελεγκρίνι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά σ' αρκετές περιπτώσεις αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια και έχασαν την ευκαιρία να "κλειδώσουν" τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90' με τον νεοεισελθόντα, Μπαφετιμπί Γκομίς. Ο Γάλλος επιθετικός μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ "κεραυνοβόλησε" τον Τζο Χαρτ για το 1-1. Τελικά, η χαρά των παικτών της Σουόνσι κράτησε μόλις λίγα λεπτά, αφού στο 92' ο Γιάγια Τουρέ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με ένα τυχερό γκολ, αφού η μπάλα κόντραρε στα σώματα προτού καταλήξει στο βάθος της εστίας του Λούκας Φαμπιάνσκι.

Οι συνθέσεις

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κλισί, Τουρέ, Φερναντίνιο, Στέρλιγκ (46' Ντελφ), Χέσους Νάβας, Νταβίντ Σίλβα (68' Ντε Μπρούινε), Μπονί (8΄4' Ιχεανάτσο)

Σουόνσι (4-3-3): Φαμπιάνσκι, Άνχελ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Μπρίτον (75' Μοντέρο), Σουνγκ-Γιονγκ Κι, Α. Αγιού (83' Γκομίς), Ράουτλετζ (76' Μπάροου), Σίγκουρτσον.

22:00 Λέστερ - Τσέλσι

FT - VIDEO (Premier League): Manchester City FC 2-1 Swansea City Football ClubAll Goals &Highlights [HD]