Ο Ντόρσεϊ δεν ήθελε να χάσει!

Mεγάλο διπλό για τη Μακάμπι που επιτέλους πήρε ένα οριακό ματς.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου επικράτησε με 67-63 της Μπασκόνια και ανέβηκε στο 5-8, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 6-6.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ντόρσεϊ με 15 πόντους και μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και 2 βολές, υπέγραψε την επικράτηση. Στον αντίποδα 15 με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Πολονάρα.

Το ματς

O Πολονάρα έγραψε το 16-9 για τη Μπασκόνια στο 6’, ενώ το καλάθι του Μπράιαντ έκανε το 18-12, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Με τον Χάντερ η Μακάμπι πέρασε μπροστά για το 24-26

στα μέσα της 2ης περιόδου, ενώ ο Ντόρσεϊ έγραψε το 30-35 στο 18’. Ο Ζίζιτς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (33-37). Οι γηπεδούχοι είχαν 3/13 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 5/14.

Ο Χένρι σκόραρε για το 45-44 στο 25’, αλλά η Μακάμπι πήρε προβάδισμα στο 30’ με τον Ζουζμάν για το 54-56.

Στο 34’ ο Μπράιαντ έκανε το 60-63. Ο Ντόρσεί πήρε επιθετικό ριμπάουντ στα 15 δευτερόλεπτα και πήρε φάουλ, βάζοντας 2/2 βολές για το τελικό 63-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-37, 54-56, 63-67

Πηγή: gazzetta.gr