Ο Μέσι έφτασε τα 50 γκολ, η Αργεντινή την 3η θέση

Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε το 50ο του γκολ με την Αργεντινή, βοηθώντας την να νικήσει (2-0) την Βολιβία σε προκριματική αναμέτρηση του Μουντιάλ 2018, στην ζώνη της Νότιας Αμερικής. Επιτυχία που έσπρωξε την Αργεντινή στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μετά έξι αγώνες, δύο βαθμούς πίσω από Ουρουγουάη και Ισημερινό. Ο Ισημερινός υπέστη την πρώτη απώλειά του, χάνοντας (3-1) στην Κολομβία, ενώ η Ουρουγουάη κέρδισε (1-0) το Περού.

Ο Αργεντινός αμυντικός Γκάμπριελ Μερκάδο, που σκόραρε

και στη νίκη (1-2) με τη Χιλή στο Σαντιάγκο, ήταν εκείνος που άνοιξε τις αποστάσεις στο σκορ στο 21ο λεπτό της συνάντησης με την Βολιβία. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Λιονέλ Μέσι δεν έκανε λάθος από το σημείο του πέναλτι, φτάνοντας τα 50 γκολ (σε 106 εμφανίσεις) και βρίσκεται μόλις τέσσερα από το ρεκόρ του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, έχει ήδη αφήσει πίσω τον Ερνάν Κρέσπο (35) και τον Ντιέγκο Μαραντόνα (32).

«Αυτή η διαδρομή είναι πολύ μεγάλη και αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε και θα παραμείνουμε στην κούρσα,» είπε ο Μέσι στο Tyc Sports. «Είμαι χαρούμενος με το γκολ νούμερο 50, αλλά περισσότερο γιατί κερδίσαμε και αυτό βοηθά να συνεχίσουμε να πάμε ψηλότερα». Ο προπονητής της Αργεντινής Γκεράρδο Μαρτίνο o είπε ότι ήταν ζωτικής σημασίας, αυτές οι δύο νίκες. «Ήταν θεμελιώδες να πάρουμε τους έξι πόντους,» είπε στο Tyc Sports. «Νομίζω ότι παίξαμε ένα σοβαρό αγώνα και κερδίσαμε δίκαια».

Η Αργεντινή θα μπορούσε να προηγηθεί αμέσως στο σκορ, αλλά το σουτ του Ανχελ Ντι Μαρία, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Λάμπε και ο Μπανέγκα στην επιστροφή την έστειλε στο δοκάρι.

Το γκολ του Καβάνι (53) αποδείχθηκε αρκετό στην Ουρουγουάη να κερδίσει (1-0) το Περού και να φτάσει στην κορυφή τον Ισημερινό, που γνώρισε την πρώτη του ήττα (3-1) από την Κολομβία. Μπάκα (15,67) και Πέρες (48), τα γκολ της ομάδας του Πέκερμαν, ο Αρόγιο μείωσε (90) για τον Ισημερινό. Δεν δυσκολεύτηκε η Χιλή να περάσει νικηφόρα (1-4) από την Βενεζουέλα. Δύο γκολ από τον Πινίγια (33,52) και ισάριθμα από τον Βιντάλ (72,90). Ο Οτέρο είχε ανοίξει (9) το σκορ για την Βενεζουέλα.