Ο Ιγκουαΐν πήρε το ιταλικό ντέρμπι (video)

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν άρχισε την απόσβεση στη Γιουβέντους, αφού με δικό του τέρμα οι πρωταθλητές νίκησαν τη Φιορεντίνα στο Τορίνο. Με θρίαμβο στο τέλος άρχισε τη σεζόν της η Ρόμα, στο... ελληνικό ντέρμπι με την Ουντινέζε.

Η τρίτη πιο ακριβή μεταγραφή του κόσμου και ταυτόχρονα ο πιο... βαρύς παίκτης στο ρόστερ της Γιουβέντους αποτέλεσε τη διαφορά με τη Φιορεντίνα, στο ντέρμπι της πρεμιέρας στη Serie A. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν άρχισε την απόσβεση των 94.000.000 ευρώ που ξόδεψαν οι "μπιανκονέρι"

για να τον αποκτήσουν και με δικό του τέρμα εννέα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έφτασαν στη νίκη με 2-1. Το "τρίποντο" θα έπρεπε να είχε έρθει με πιο εύκολο τρόπο για τους γηπεδούχους, που είχαν το πάνω χέρι για ένα ολόκληρο ημίχρονο, αλλά απέτυχαν να παραβιάσουν την εστία του Τσίπριαν Ταταρουσάνου πάνω από μία φορά.

"Θύτης" ο Σάμι Κεντίρα μετά από σέντρα του Τζιόρτζιο Κιελίνι στο 37' κι ενώ ο Γερμανός είχε αποτύχει σε τετ α τετ στο 4' μετά από λάθος του Ρουμάνου. Πάουλο Ντιμπάλα και Μάριο Μάντζουκιτς έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ στο 1ο μέρος, την ώρα που η επίθεση των "βιόλα", στην οποία συμπεριελήφθη και γιος του Ενρίκε Κιέζα, Φεντερίκο, στο ντεμπούτο του σε ηλικία 18 ετών, δεν έδειχνε να λειτουργεί. Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι έχασε ρυθμό, η Γιουβέντους επιχείρησε να κρατήσει το σκορ, τιμωρήθηκε από την κεφαλιά του Νίκολα Κάλινιτς, αλλά η κίνηση ματ ήρθε στο 66'. Ο κορυφαίος επιθετικός της Serie A πέρασε στον αγώνα. Τα υπόλοιπα, ιστορία...

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Άλβες, Κεντίρα (88' Ερνάνες), Λεμινά, Ασαμόα, Σάντρο, Μάντζουκιτς (66' Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα

Φιορεντίνα (3-4-3): Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπερναρντέσκι, Βεσίνο, Μπάντελι (65' Σάντσες), Αλόνσο, Κιέζα (46' Τέγιο), Κάλινιτς, Ίλιτσιτς